Jak šetřit na energiích

Bezkonkurenčně největší příležitostí, jak v domácnosti šetřit peněženku, je chytrá spotřeba energie. Tak například: ty nejšetrnější ledničky na trhu spotřebují ve srovnání s těmi starými pouhou třetinu energie, což může znamenat úsporu několika tisíc korun ročně. K tomu, abychom začali doma šetřit energií, není potřeba hned instalovat složité technologie, přestavět dům nebo vypínat topení. Hodně pomohou i drobné úpravy v bytě nebo prostě jen dobrý nápad.

Věděli jste, že… S 12 tunami na obyvatele a rok patříme k evropským rekordmanům v exhalacích oxidu uhličitého. Velkou část má na svědomí obstarožní průmysl. Ale k čistšímu vzduchu může nemálo pomoci také každá domácnost. Spočítejte si svoji uhlíkovou stopu.

1.Dohlédněte na radiátor

Největším žroutem energie v domě je topení. Průměrná česká domácnost za něj zaplatí více než polovinu celkové sumy na účtech za energie. Tudíž právě na něm může nejvíc ušetřit, a to i bez výměny kotle nebo přestavby domu. (Ačkoli celková modernizace vytápění nebo pořízení nového, šetrnějšího je pochopitelně mnohem účinnější – o tom se dočtete v kapitole Dům). Chcete-li si spočítat, kolik vás vytápění momentálně stojí, použijte průběžně aktualizovanou kalkulačku. Pro levný provoz topení je nejdůležitější regulovat teplotu v místnostech, abychom zbytečně nepřetápěli. Snížení teploty v bytě o 1 °C si totiž většinou ani nevšimneme, a přitom srazí náklady na vytápění o šest procent.

Před tělesem topení by neměl stát žádný nábytek, který brání proudění tepla do místnosti a odráží je zpátky do zdi. Podobně naši snahu o teplo sabotují různé ozdobné mříže, poličky nebo záclony visící přes radiátor. Na zeď za radiátory můžeme přilepit nebo přibít reflexní fólii – pokud ale máte zateplený dům, je toto opatření prakticky zbytečné. Také zkontrolujte, zda máte trubky od bojleru či kotle na ohřev vody obalené dobrou izolací, aby vám z nich zbytečně neunikalo teplo.

2.Ohřev vody

Druhým největším penězožroutem po topení je ohřívání vody. Nejlepší řešení představuje samozřejmě instalace slunečního kolektoru, který vyrábí teplou vodu zadarmo (více viz kapitola Dům). 

Každopádně teplou vodu se vyplatí využívat chytře. Jak na to?

– Používejte studenou vodu na máchání prádla či oplachování při úklidu. Teplotu, na kterou se voda ohřívá, nenastavujte zbytečně vysoko. Podle údajů Pražské energetiky je ideální  65 °C  při téhle teplotě dochází k nejmenším tepelným ztrátám a v zařízeních se při ní navíc neusazuje vodní kámen. 

– Průtokový ohřívač nastavte přímo na teplotu, která Vám vyhovuje při sprchování nebo mytí.

3.Jak na klimatizaci

Horké léto se často prodraží. Místo klimatizace ale můžeme zavést několik levnějších a snadných opatření:

– Nechte si nainstalovat do oken žaluzie nebo rolety. Nejlepší jsou venkovní, protože zadrží teplo před místností, nikoli v ní.

Větrejte během noci, zatímco přes den nechte okna zavřená.

– Podél jižní stěny domu můžete vysadit stromy, které pomáhají udržovat nižší teplotu.

Při nákupu klimatizace vybírejte tu s největší energetickou účinností. Jen pokud se bez klimatizace skutečně neobejdete.

Nezapomeňte při užívání klimatizace důsledně zavírat okna a dveře a zkontrolujte, zda místo odvodu horkého vzduchu dobře těsní. Vzdálenost mezi klimatizovanou místností a klimatizační jednotkou by měla být co nejkratší.

4.Vařte chytře

Pokud si budete pořizovat nový sporák a máte na výběr mezi plynem a elektřinou, určitě si vyberte elektrický. Ten je oproti plynovému šetrnější k životnímu prostředí i k Vaší peněžence. Kromě toho je důležité nezapomenout na následující: 

– Při vaření hrnec vždy zakrývejte pokličkou.

Používejte hrnec se stejným průměrem dna, jako má plotýnka. Hrnec s vybouleným dnem dejte rovnou do sběru a pořiďte si nový – ušetříte tím až 30 % energie na vaření. 

– Využívejte tlakový hrnec. Ten si k uvaření pokrmu vystačí s 50–60 % energie oproti běžnému nádobí.

Ohřívejte jen tolik vody, kolik opravdu potřebujete. Vodu při vaření přesně odměřujte. Když si například vaříte čaj jenom pro sebe, nalijte vodu z kohoutku nejprve do hrnečku a poté do konvice. Tak se Vám uvaří přesné množství.

5.Zkroťte spotřebiče

Asi 8 % spotřeby veškeré energie připadá na různé domácí elektrospotřebiče. Pokud se právě chystáte k jejich koupi:

Zajímejte se o energetické štítky. Praktický a podrobný přehled nejlepších ledniček, mrazáků, praček, myček, televizorů, žárovek či zářivek, tiskáren, vysavačů a kávovarů najdete na stránkách Úsporné spotřebiče

Pečlivě také zvažujte, jaký typ potřebujete. Koupit například zbytečně velkou ledničku by bylo vyhazování peněz. Pro jednu osobu stačí lednice o obsahu 120 l a každá další osoba v domácnosti potřebuje asi polovinu obsahu navíc.

Důležité je také umístění spotřebičů. Ledničku umístěte pokud možno do nejchladnější z vytápěných částí domu; úplně nejhorší je umístit ji vedle topení nebo trouby. Mezi zdí a zády lednice by měla zůstat mezera alespoň 1–2 cm, protože přílišný kontakt se zdí snižuje výkon přístroje. 

Pravidelně odmrazujte. Potraviny v chladničce zbytečně nepřechlazujte, teplota 7 – 8 °C je dostatečná (u mrazničky – 18 °C).

Při praní v pračce volte tu nejnižší vhodnou teplotu. Většina pracích prášků dnes dokáže vyprat na 40 °C (některé dokonce na 30 °C) stejně účinně jako ty staré při vyšší teplotě. Na kojenecké prádlo stačí 60 °C, a to i v případě látkových plenek. Praní na 90 °C nebo vyvařování zbytečně konzumuje energii a přispívá k rychlejšímu opotřebení prádla.

– Domácí elektroniku zbytečně nenechávejte v takzvaném stand-by režimu. Takto totiž spotřebiče nejsou doopravdy vypnuté a odebírají docela velké množství elektřiny (v evropských domácnostech asi 6 % spotřeby elektřiny). Dokonce i vypnuté elektronické spotřebiče odebírají elektřinu, protože v jejich obvodech jsou kondenzátory, které se nabíjejí – proto počítače, nabíječky, televizory a další přístroje, jež zrovna nepotřebujete, na noc a po dobu, kdy jste v práci, úplně odpojte od sítě. Používejte k tomu zásuvky s vypínačem, které jsou běžně k dostání v obchodech s elektro zbožím.

6.Posviťte si na žárovky

Obstarožní žárovky, které ke svícení používaly pouze necelou desetinu spotřebované elektřiny, se v EU už naštěstí neprodávají. Jestli ale takové někde ještě máte, vyměňte je za kompaktní zářivky nebo LED žárovky.

– Moderní úsporné kompaktní zářivky ušetří až 80 % energie (záleží na kvalitě) a vydrží šestkrát až patnáctkrát delší dobu. Žárovce čtyřicítce odpovídá kompaktní zářivka s příkonem asi 8–10 wattů. Lze ji koupit v různých tvarech, provedeních, rozměrech a samozřejmě o různých příkonech. Nabízí se také více typů podle barvy světla. Pokud chcete teplé světlo, vyberte zářivky s číslem 2500 K, 2700 K, 825 nebo 827. 

Ještě lepší jsou moderní LED žárovky. Jejich spotřeba činí pouze několik wattů, vydrží svítit 50 tisíc hodin a nevadí jim časté vypínání a zapínání. Jsou k dostání v řadě variant od kuželového po rozptýlené světlo i v různých teplotách světla. Běžně se prodávají ekvivalenty „stovky žárovky“, jejich příkon je však pouhých 10 W. 

– A hlavně: nesviťte zbytečně. Zhasínejte tam, kde nikdo není. V interiéru se zamyslete nad rozmístěním nábytku (pracovní stůl by měl být vždy u okna) i barvou stěn a stropů. Světlé odstíny pohlcují méně světla, což je znát zejména v suterénních a celkově tmavých bytech.

7.Přejděte na zelenou

Zajímavou možností je objednat si takzvaný zelený tarif od některého z dodavatelů elektřiny, tedy krmit svůj dům a spotřebiče výhradně z obnovitelných zdrojů, jako jsou větrné nebo malé vodní elektrárny či bioplynové stanice. Budete tak svítit, prát a poslouchat rádio s čistou domácí energií, aniž by za ní zůstávaly exhalace skleníkových plynů, krajina devastovaná uhelnými doly nebo tuny radioaktivních odpadů. Samozřejmě nedostáváte přímo onu energii z obnovitelných zdrojů, protože technicky není možné ji v síti odlišit od té ostatní. Zvýšená poptávka zákazníků po energii z obnovitelných zdrojů však podpoří rozvoj šetrné energetiky.

Další tipy, jak ušetřit energii, Vám poradí EkoWATT. Obrátit se můžete také na Energetické konzultační středisko.

Přejděte na zelenou

Zajímavou možností je objednat si takzvaný zelený tarif od některého z dodavatelů elektřiny, tedy krmit svůj dům a spotřebiče výhradně z obnovitelných zdrojů, jako jsou větrné nebo malé vodní elektrárny či bioplynové stanice. Budete tak svítit, prát a poslouchat rádio s čistou domácí energií, aniž by za ní zůstávaly exhalace skleníkových plynů, krajina devastovaná uhelnými doly nebo tuny radioaktivních odpadů. Samozřejmě nedostáváte přímo onu energii z obnovitelných zdrojů, protože technicky není možné ji v síti odlišit od té ostatní. Zvýšená poptávka zákazníků po energii z obnovitelných zdrojů však podpoří rozvoj šetrné energetiky.

Další tipy, jak ušetřit energii, vám poradí EkoWATT. Obrátit se můžete také na Energetické konzultační středisko.