Všude dobře, doma nejlíp

„0,053054552 %. To není málo,“ říkal kdysi společný projekt Hnutí DUHA a Českých drah. Česká krajina tvoří pouze 0,053054552 procenta světové souše, ale jsou tu:
• více než 2 miliony hektarů lesů
• 2200 přírodních rezervací a památek
• 4893 druhů rostlin – z toho 59 druhů orchidejí
• 38 500 kilometrů turistických tras
• 382 různých ptačích druhů
• čtyři národní parky
• 1200 hektarů divokých pralesů

Zkrátka na malém kousku země tu máme malebnou venkovskou krajinu, divoké lesy, fantastické přírodní útvary a rostliny, při troše štěstí narazíte na stopy vzácné šelmy a projdete se po místech dávného pravěkého sídla nebo stepí.

Česká dovolená je tedy přinejmenším stejně zajímavá, méně stresující, levnější a možná i zdravější než ta exotická. „Doma“ totiž odpadá očkování proti exotickým chorobám, riziko nákazy i časové posuny, jež dávají organismu zabrat).

Prázdniny na statku

Vedle klasických túr, lyžovaček na horách či plachtění na velkých vodních nádržích se poslední dobou stává čím dál oblíbenější i takzvaná venkovská turistika neboli agroturistika. Díky ní strávíte dovolenou na venkově ubytováni u místních lidí, obvykle zemědělců.
• Podívejte se do našeho adresáře farmářů, jestli nenabízí služby pro agroturistiku nějaký farmář ve vámi vybrané oblasti.
• O možnostech kvalitního venkovského ubytování informuje také projekt Prázdniny na venkově.

Jak taková dovolená vypadá a jaké výhody přináší?
Bydlíte ve venkovské chalupě, zemědělské usedlosti, malém hotelu či penzionu – nebo si můžete pronajmout zahradu ke stanování, či dokonce přespat na půdě v seně. U některých sedláků se můžete také projet na koni, podílet se na krmení zvířat, vlastnoručně sklízet ovoce nebo sušit seno.
Domácí vám poradí, která zajímavá místa nebo lokální umělce a řemeslníky můžete navštívit, kde nakoupit nebo si půjčit kolo.
• Venkovská turistika je nejenom pomalá a romanticky krásná, ale má i spoustu výhod pro přírodu i místní obyvatele. Peníze utratíte za místní služby, a ty tak zůstanou v regionu. Obvykle není třeba stavět žádné zvláštní budovy ani infrastrukturu, naopak se lépe využije ta stávající – například zemědělské usedlosti bývají často zbytečně velké, například bývalé mlýny.

Česká divočina – více i na samostatném webu

Ubytování na venkově může být startovním místem pro výlety na nejvzácnější a nejkrásnější místa naší přírody – do přírodních rezervací nebo národních parků. Vydat do nich se samozřejmě dá také z klasických horských chat, penzionů či kempů. Nebo prostě v sobotu ráno na jednodenní výlet přímo z města.

Tipy na výletní cíle po jižních Čechách nabízí průvodce zážitky v přírodě a krajině Enviroskop. Podívejte se do mapy nebo vyberte podle svých požadavků ten nejlepší turistický cíl v mobilní aplikaci.

Věděli jste, že… do rezervací nebo po národních parcích u nás vedou většinou i dobré cesty. Říká se, že síť značených stezek, kterou provozuje Klub českých turistů, je nejlepší na světě. Ze dvou stovek naučných stezek různého zaměření si můžete vybrat například na webu Naučené stezky v České republice. Pěkný (ačkoli místy poněkud odborně psaný) přehled národních přírodních rezervací, chráněných krajinných oblastí a národních parků, včetně tipů na výlet, najdete zde.

Možná už znáte Šumavu a Krkonoše, Beskydy, Českosaské Švýcarsko, Macochu i Prachovské skály. Sice i tam určitě ještě můžete ledacos objevit, ale hlavně: v naší přírodě se bezesporu najde spousta tajemných a překrásných míst, kde jste ještě nebyli. Můžete vidět plachtící orly nebo vlčí stopy ve sněhu, starodávné pralesy či pestrobarevné orchideje.

Mořští orli na českém rybníku. V některých částech republiky můžete spatřit orly mořské, jak plachtí nad rybníky nebo přehradními jezery. Nejvíce jich žije v chráněné krajinné oblasti na Třeboňsku.

Moravská Amazonie. Lednici lidé navštěvují hlavně kvůli památkám a parkové krajině. Ale zajímavé jsou i zdejší rybníky: národní přírodní rezervace a domov tisíců hus i vzácných kachen. A kousek odtud leží u soutoku Dyje s Moravou unikátní lužní lesy přezdívané Moravská Amazonie.

Bahenní sopky. Chcete spatřit vyschlé dno slaného jezera, minerální prameny a bublající bahenní sopky? Nemusíte jezdit na Island či do Yellowstonského národního parku. Evropskou raritou je rezervace Soos nedaleko Františkových Lázní.

Rysí stopy. Potkat elegantního rysa v české přírodě se poštěstí jen málokdy. Ale v zimě můžete vidět stopy vzácných šelem na Šumavě či v Beskydech (více o našich šelmách najdete na našem webu Šelmy, po jejich stopách se můžete vydat každoročně s Hnutím DUHA).

Orchidejové louky. V České republice divoce roste 59 druhů orchidejí. Některé z nich patří k unikátům bohatých květnatých luk.

Šumavské pralesy. Oknem do divočiny ve středu Evropy je šumavský národní park. Některá místa jsou zde ponechána přirozeným proměnám pralesních ekosystémů, stejným, jaké v horách probíhaly po tisíce let.

Létající klenot. Ne, tohle není exot z deštného pralesa. Soutěž o nejkrásnějšího českého ptáka by nejspíš vyhrála vlha pestrá. Vzácné vlhy lze vidět například v národní přírodní rezervaci Pouzdřanská step – Kolby.

A je toho mnohem více. Hnutí DUHA navrhlo, aby stát postupně vyčlenil tři procenta české krajiny a ponechal je divoké přírodě a turistům. Mělo by vzniknout několik míst o rozloze řádově tisíců hektarů, převážně v lesích, kde by se lidské zásahy omezily jen na nové stezky, naučné tabule, přístřešky a jiná zařízení pro výletníky. Lidé by přitom v těchto oblastech mohli chodit, stanovat nebo tábořit bez jakýchkoli omezení oproti pravidlům, která platí už dnes. Netěžilo by se tu však dřevo ani by nevznikaly nové velké stavby. „Divoká příroda včetně nově vznikajících pralesů nebo neregulovaných řek by byla příležitostí pro krátké výlety s dětmi i náročnější túry. V běžné české krajině takový zážitek nemůžeme poznat,“ říká Jaromír Bláha, expert Hnutí DUHA na ochranu přírody. Vše o české divočině i tipy na výlety za ní naleznete na našich stránkách Česká divočina.

Na vodu

Domácí turistika nabízí také tradiční prázdniny: sjíždění řek, při němž můžete poznat krásné kouty české krajiny. Stačí, když se proměníte v tiché pozorovatele přírody, a uvidíte vzácná zvířata nebo ptáky, kteří žijí na břehu: ledňáčky, kulíky či konipasy. Při velkém štěstí můžete na některých řekách potkat dokonce i vydru. Na mělkých úsecích dávejte pozor, abyste lodí nedřeli o říční dno – plavidlo poškozuje rostliny, úkryty vodních živočichů v písku, bahně či štěrku nebo může ublížit i samotným drobným zvířatům.