Zelený sport

Sport patří mezi hlavní aktivity, kterými mnoho z nás tráví volný čas – kvůli zábavě, otužení těla i pro odreagování se po celodenním moření mozku. Máte ale někdy pocit, že sportovat je dnes drahé? Že na každý pohyb potřebujete speciální oblečení nebo cvičební pomůcku? Ne nutně.

Některé disciplíny jsou založeny pouze na dovednostech těla a mimo prostor nepotřebují speciální vybavení – nebo jen minimum, a i to se dá půjčit, koupit z druhé ruky nebo používat společně. Není nutné propadnout reklamě a zbytečně plýtvat přírodními zdroji, produkovat kvanta odpadu a utrácet spoustu peněz. Mezi nenáročné disciplíny patří atletika, běh, plavání, jízda na kole nebo míčové hry. Ale i další sporty můžete provozovat s ohledem na životní prostředí i vlastní peněženku.

1.Co může udělat každý sportovec?

Ve svém volném čase se můžete soustředit hlavně na disciplíny šetrné k přírodě.

Sportovní vybavení nakupujte s ohledem na jeho životnost – dejte přednost věcem, které vám dlouho vydrží. Výroba je velmi náročná na suroviny i energii a zboží se obvykle dováží na dlouhé vzdálenosti.

Ptejte se po zboží z recyklovaných materiálů – dostupné je například oblečení vyrobené z recyklovaných plastových lahví (fotbalové dresy, snowboardové bundy a kalhoty). Recyklovaný materiál se používá i při výrobě batohů, náplní do spacáků nebo bot (gumové podrážky, textilní části obuvi). Ale pozor na záměnu pojmů: některé zboží nemá na etiketě napsáno recyklovaný (recycled), ale recyklovatelný (recyclable). To znamená, že pokud materiál po použití vytřídíte, lze jej využít znovu. Vůbec nic to však nevypovídá o tom, jak bylo zboží vyrobeno.

Český olympijský výbor vydal doporučení, jak sportovat zeleně, pod názvem Sportuj a chraň životní prostředí. Jedná se o praktické rady určené zejména sportovním klubům a organizátorům akcí. Jste-li členem nějakého klubu, zeptejte se vedení, zda zná a používá tato pravidla.

Věděli jste, že… sportovce čím dál víc zajímá, jaký má jejich koníček vliv na okolní přírodu a krajinu? Byla proto vytvořena pravidla, jak sportovat co nejšetrněji, což platí zejména pro ty největší akce. Například olympijské hry se předem plánují s ohledem na ekologická kritéria – prvními promyšleně zelenými olympijskými hrami byly ty v norském Lillehameru v roce 1994. Postupem času stejná zelená pravidla začaly používat i menší a místní sportovní organizace.

Pokud máte rádi pohyb a nechcete trávit svůj volný čas v uzavřených tělocvičnách, zkuste zahradničení! Ano, je to do jisté míry nadsázka, ale v Británii existuje program zvaný Green Gym (zelená tělocvična). Jeho účastníci se několik hodin týdně pravidelně věnují práci venku, místo aby chodili do fitcenter. Sázejí stromy a rostliny, hrabou listí, upravují cesty nebo ryjí záhony.