JsemZeroWaste


HD - Zero Waste ilustrace

Odpad může být radost. Opravdu. Nemusí být jen nevábnou a někdy zapáchající hmotou, se kterou je potřeba „zatočit“. Už třídíte nebo se na to chystáte? Skvěle! Pro snižování odpadů jde ale dělat i víc. Zkusili jste třeba někdy povýšit vysloužilou věc na nový, kreativní a rukodělný výrobek? Gratulujeme, udělali jste další krok k tomu, abyste byli zero waste. Navíc je to nesmírně jednoduché.

Zero waste je životní styl, který opravdu pomůže snížit množství komunálních odpadů. A proč vlastně vznikl? Odpad je celosvětově velkým problémem a k jeho řešení je potřeba změnit naše myšlení. Uvědomit si dopady a najít způsoby, jak denně přispívat ke zlepšení.


 

OSOBNÍ VÝZVA – CHCI BÝT ZERO WASTE

I příprava na nový školní rok se může obejít bez vyhazování zbytečných odpadů. Pojďme společně zkusit zahájit „zero waste“ školní rok. Aspoň v malém, každý u sebe doma. Abychom vám to ulehčili, připravili jsme pro vás několik konkrétních tipů, jak na to. A budeme rádi, když se pochlubíte svými fotkami. (A u školáků nezůstaneme. Už teď víme, že další tipy budeme připravovat na Vánoce.)

Připojím se k výzvě
Souhlasím se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání informací

 

Co je zero waste a proč je to krok správným směrem

V roce 2015 jsme v ČR vyhodili neuvěřitelných 2 836 800 tun směsného odpadu, tedy většinou do černé popelnice – to je zhruba 55%. Dalších 1,8 mil. tun jsme vytřídili k dalšímu použití. Kdybyste odpad shromažďovali u sebe doma, měli byste za rok 270 kg těžkou hromadu zapáchající směsi, což je váha medvěda hnědého. Podle statistik se toto číslo dlouhodobě nemění. [data jsou ze zprávy MŽP]

Tento odpad přitom sami vyrábíme. Spotřebováváme při tom vodu a další suroviny, které získáváme ze země. Téměř polovina komunálních odpadů ale nakonec končí na skládkách, kde bez užitku leží, znečišťuje prostředí a jako nevábné dědictví čeká na další generace.

Pokud už třídíte, udělali jste dobrý první krok. Část odpadů se i díky vašemu třídění může proměnit na jiný produkt, který někdo využije. V Česku se však takto zpracuje pouze kolem 30 % komunálních odpadů. Konceptzero waste (nejde o nulovou produkci odpadu, ale přemýšlení o tom, při jakých příležitostech nemusíme odpadky vyhodit do směsné popelnice nebo jim předejít) proto jde dál a snaží se obsáhnout všechny možnosti, jak můžeme vysoké množství odpadů snížit.
Základní principy nakládání s odpady (v angličtině začínají na písmeno “R”):

  1. Refuse – odmítněte, co nepotřebujete: i když je to zadarmo, jako jsou třeba sáčky na ovoce a zeleninu
  2. Reduce – redukujte, snižujte a šetřete: nekupujte odpad (třeba na třikrát zabalené pečivo) a přemýšlejte, co skutečně potřebujete
  3. Reuse – znovu používejte: nevyhazujte nepoškozené obaly (třeba sáčky na pečivo lze použít několikrát) a věci, opravujte, vymýšlejte nové použití
  4. Recycle – umožněte recyklaci tím, že třídíte odpad
  5. Rot – nechte hnít, založte si kompost na bioodpad
  6. Responsible – odpovědnost výrobců: firmy musí odpovídat za svoje produkty a přizpůsobit výrobu tak, aby produkovaly co nejméně odpadů. Můžete je k tomu sami vybídnout.  

Aby to všechno fungovalo dohromady, musí se tomu přizpůsobit i pravidla- zákony a postupy. V Evropské unii tento rok vrcholí jednání o tzv. “balíčku oběhového hospodářství” (CEP – circular economy package), který obsahuje nová pravidla zahrnující například zvýšené cíle recyklace pro jednotlivé státy, přenesení odpovědnosti za odpad na firmy (producenty odpadů) nebo omezení skládkování.


ŠEST JEDNODUCHÝCH KROKŮ KE SNÍŽENÍ MNOŽSTVÍ KOMUNÁLNÍCH ODPADŮ (aneb opakování matka moudrosti)

  1. Odmítněte igelitovou tašku

1_no_bagsCelá řada obchodů zboží automaticky “zabalí” do tašky se svým logem. Ale ruku na srdce – když přijdeme domů, často je první myšlenkou: vyhodit (v lepším případě vytřídit). Taška sice byla zdarma, ale většinou ji vůbec nepotřebujeme.Má posloužit jen k odnesení zakoupeného zboží, pak svůj prvotní účel ztrácí. A stává se zbytečným odpadem. Řešení? Jednoduché. Noste svou vlastní tašku, obvykle ji u sebe stejně máte, a řekněte prodavači nebo prodavačce “Ne”. Ideální taška je ta z textilu – dá se vyprat a nakonec se rozloží v kompostu. Tašku si navíc můžete sami rychle ušít ze staré látky, polštáře, nebo si jen upravit tašku po babičce. Mladí designéři často navrhují zajímavé tašky, které si můžete koupit a být tak originální. Pro inspiraci se podívejte, jaké tašky nabízíme v našem benefičním obchodu.


  1. Kupte jen tolik jídla, kolik sníte

2_buy_as_much_as_you_need_orezVyhazujete jídlo? Je ho škoda! Udělejte si jídelníček na týden dopředu a nakupujte podle něj. Z posledních kousků sýra nebo zeleniny vymyslete nový recept. Zaneste přebytky do sdílené lednice, nebo se podělte s kamarády, či sousedy.


  1. Nepřeplňujte skříň

3_not_overfill_cabinet“Jé, to je krásné triko. To musím mít! Nebo ne? Do skříně už ho ani nenarvu…” Tohle občas zažívá každý z nás. Zkuste ale před nákupem  nového trička probrat svůj šatník a položit si otázku: “Opravdu ho potřebuji? A co se starými kousky?” Když se nakonec rozhodnete pro nákup, můžete vysloužilé kousky použít například jako hadřík v kuchyni nebo vhodit do textilních kontejnerů, kde najdou svůj další život. Pokud jsou v dobrém stavu, vyměňte je s kamarády za něco jiného, odneste do charity či prodejte v bazaru. A pokud máte tvořivou mysl, přešijte starší trička na nové kousky oblečení, případně je odneste švadleně.


  1. Třiďte, co to jde

Většina odpadu má svoji popelnici. Třídit se dají plasty, papír, sklo, kovy, tetrapakové obaly a dřevo. Pokud nemáte v okolí speciální popelnici, můžete o ni zažádat svou obec nebo můžete hodit recyklovatelný odpad do jiné (například tetrapaky se někdy hází do popelnic na plast, ale pozor, velmi záleží, jaký systém je u vás nastaven, proto dobře sledujte označení na popelnicích). Ale hlavně: nebojte se třídit! V recyklačních zařízeních dochází ještě k dotřídění, kdy se oddělí recyklovatelné a nerecyklovatelné odpady.


  1. Založte kompost

5_kompost_orezVětšinu směsných komunálních odpadů, zejména ve městech, tvoří bioodpad. Ten se přitom také může vytřídit stejně jako třeba plast. A pak zkompostovat. Pokud máte zahrádku, jednoduše si tam zřídíte koutek, kam můžete biologický odpad nosit. Po pár měsících získáte kvalitní humus do vaší zahrádky. Kompostování není dnes problém už ani v bytech – kupte si speciální kompostér s žížalami a sledujte, co se stane!


  1. Pomozte zvýšit ekologickou odpovědnost firem

6_CSR_heartDnes už existují firmy, které dbají na to, aby snižovaly množství odpadů. V oblíbených obchodech můžete žádat o udržitelné výrobky (například bambusový kartáček na zuby) a v recyklovatelném balení. Nebo rovnou navštivte bezobalový obchod – ten nejbližší najdete na mapě.