Autem

Dopravní zácpy, hluk, nehody, zplodiny, nedýchatelný vzduch – to jsou vedlejší efekty dopravy, které všichni dobře známe. Doprava produkuje v České republice 18 % veškerých emisí CO2. Stále větší podíl na tom mají právě automobily.

Ačkoli se vyrábějí stále efektivnější vozy, emise neustále narůstají. Není to však pouze oxid uhličitý, co nám „kazí vzduch“. Auta vypouštějí také mikročástice prachu vnikající do plic, fotochemické oxidanty, které způsobují dýchací potíže za horkých letních dnů, a rakovinotvorné látky. Podle údajů Evropské komise zkrátí znečištěné ovzduší každému z obyvatel EU život v průměru o devět měsíců.

Úsporná jízda

Není jedno, jak řídíte. Organizace SEVEn (Středisko pro efektivní využívání energie) uvádí, že každý řidič, pokud si dá záležet, může snížit spotřebu svého auta až o 20 % oproti standardu uvedenému výrobcem. Na jejích stránkách najedete základní tipy, jak snižovat množství paliva na kilometr.

Jak se mění spotřeba vašeho automobilu v závislosti na (ne)dodržování následujících pravidel úsporné jízdy?

• Vyvarujte se prudkého zrychlování a brzdění. Nerozjíždějte se na plný plyn. Pohybujte se plynule a sledujte dopravní situaci daleko před sebou – jestliže doprava zpomaluje, například před křižovatkou nebo protože se blížíte k obci, zbytečně se nerozjíždějte.

• Řaďte na vyšší rychlost hned , jak to jde (při 2000–2500 otáčkách, u naftových motorů i dříve). S vysokými otáčkami roste spotřeba. Nejhorší kombinace je studený motor a vysoké otáčky.

• Klimatizace, vyhřívání skel, vytápění nebo autorádio spotřebovávají palivo, takže je zapínejte pouze v případě skutečné potřeby.

• Vypínejte motor – například při nakládání nebo vykládání věcí z auta, při čekání na spolucestujícího, na železničním přejezdu nebo pokud se v zácpě zaseknete na dlouhou dobu na jednom místě. Už po 40 sekundách s vypnutým motorem ušetříte více energie, než kolik potřebujete k nastartování.

• Kontrolujte, zda máte dostatečně nafouklé pneumatiky.Podhuštění zvyšuje valivý odpor pneumatiky, čímž roste spotřeba paliva.

• Nevozte s sebou zbytečný náklad.Přeprava těžkých věcí rovněž zvyšuje spotřebu paliva, desetikilová zátěž například o 0,1 litru (což může za celý rok znamenat až desítky litrů).

• Nenarušujte přirozenou aerodynamiku auta – neotvírejte zbytečně boční ani střešní okénka. Odmontujte střešní nebo zadní nosič, pokud ho zrovna nepoužíváte. Kvůli odporu vzduchu totiž může zvýšit spotřebu paliva o 10 %.

• Nepřekračujte povolenou rychlost. Při jízdě rychlostí nad 120 kilometrů v hodině spotřebujete za hodinu o 30 % více paliva ve srovnání s rychlostí kolem osmdesátky.

• Investujte do pravidelné údržby auta. Správně seřízený motor funguje nejefektivněji – neseřízený motor nebo zanesený vzduchový filtr může zvýšit spotřebu i o deset procent.

Carsharing

Počet aut registrovaných v naší republice v posledních letech raketově narůstá. Hodně lidí ale využívá auto nárazově v případě potřeby a zbytek času zůstává automobil nevyužitý. A právě z tohoto důvodu se jeví jako ideální možnost takzvaný carsharing neboli sdílení auta.

• Jedno auto může pohodlně sloužit větší skupině lidí – pokud ho každý z nich používá pouze pár hodin týdně. Mohou se tak mimo jiné zbavit vysokých nákladů na pojištění a údržbu.

Každým měsícem přibývá lidí, kteří se do carsharingu zapojují. Autonapůl působí v mnoha městech ČR, zejména v Brně a v Praze. Pomalu se také vyvíjí Asociace českého carsharingu.

Spolu a levně

Pokud nechcete sdílet auto systémově, další možností je spolujízda. Můžete ji zorganizovat zcela neformálně a sami, třeba s kolegy z práce. Pokud budete jezdit společně, střídavě autem jednoho z vás, ušetříte spoustu peněz i emisí. Totéž platí o dopravě dětí do školy a školky.

Můžete se ale svézt také s někým úplně neznámým, pokud právě podniká stejnou cestu, nebo nabídnout volné místo ve svém voze. V podstatě jde o organizovaný autostop za peníze. Na mnoha různých zprostředkovatelských stránkách (nejznámější je Spolujízda, ale existuje jich nepřeberně – stačí zadat do vyhledávače heslo „spolujízda“) si můžete domluvit cestu na dovolenou, výlet či koncert, ale i pravidelné cesty do školy nebo do práce.