Víte, co se děje s vašimi penězi, když je zrovna nehlídáte? Nejde o to, že byste je měli lépe zabezpečit nebo začít méně utrácet. Jistě víte, že peníze, které si uložíte někde v bance nebo je investujete třeba do podílových fondů, za vaší nepřítomnosti „pracují“ – protože banka je dále investuje a půjčuje, financují činnost nejrůznějších podniků a jejich projektů. Takže spolu s vaším rozhodnutím peníze investovat nebo uložit předáváte někomu dalšímu také kontrolu nad tím, co budou vaše peníze vlastně podporovat.

V západních zemích se v průběhu sedmdesátých let minulého století střadatelé začali zajímat, kam jejich úspory jdou, a uvědomili si, že mají právo o takovýchto věcech rozhodovat sami. Tak se začalo rozvíjet takzvané etické finančnictví. Vznikly první etické banky, záložny, investiční společnosti nebo pojišťovny. Smyslem jejich existence je nejen vytvářet zisk, ale i to, aby peníze v nich uložené financovaly užitečné projekty – nebo aby alespoň neškodily.


Jak si správně vybrat
Aby byly peníze v bezpečí a zároveň sloužily dobré věci?


Etické banky
Nejde jim pouze o zisk, ale také o přidanou hodnotu: peníze, které banka investuje, mají za úkol pomoci ochraně přírody nebo zlepšit život lidí okolo.


Investiční fondy
Oproti bankám u nás fondy poskytují tu výhodu, že je u nich snadnější dopátrat se, kam přesně naše peníze jdou.


Mikroúvěr
V průběhu 70. let 20. století se v hlavě Muhammada Yunuse, bangladéšského ekonoma, zrodil originální nápad, jak pomoci tamním chudým k tomu, aby si sami pomohli z bídy.


Dárcovství
Zaručený způsob, jak přimět své peníze konat dobro.