nadpisy-kapitol_zahrada

Českou republiku pokrývá 163 tisíc hektarů zahrad. To je více než všechny naše národní parky dohromady. Konvenční katalogy a časopisy nám často vnucují představu, že zahrada rovná se anglický trávník, lehátko se slunečníkem, postřikovač a dekorativně zastřižené túje nebo zakrslá jabloň ošetřená pesticidem.

Skutečnost však může být mnohem barevnější a zajímavější. Z každé zahrádky lze vytvořit pestrý ostrov s nejrozmanitějšími stromy, keři, květinami a trávami i s jejich živými obyvateli, a také náš vlastní zdroj dobrých, čerstvých a chemicky neošetřených potravin. I naše zahrada se může svou malou trochou podílet na zajišťování přirozeného běhu přírody.


Proč mít zahradu
Možná si říkáte, proč vůbec mít zahradu. Důvodů je spousta! A pokud už zahradu máte, najdete tady pár tipů, co s ní. 


Začínáme
Několik praktických a ověřených tipů jak a kde začít.


Místo pro přírodu na zahradě
Nezapomeňte ve své zahradě také na místo pro přírodu – přilákáte tak spoustu zajímavých a užitečných živočichů.


Bez chemie
Dobrou zprávou pro všechny zahradníky je, že to jde i bez ní!


Péče o půdu
Je to to nejcennější, co na zahradě máme – přečtěte si, jak se o ni starat. 


Zahrada v bytě
A pokud nepatříte k těm šťastným, kteří mají zahradu, nezoufejte – pozvěte si zahradu do bytu.

Dotazy z ekoporadny

1.Chceme si koupit benzinovou sekačku, ale obáváme se, že tráva bude kontaminovaná těžkými kovy, a proto ji nebudeme moci dávat do kompostu.

V případě benzinových sekaček nejsou problémem ani tak těžké kovy, jako spíše polycyklické aromatické uhlovodíky (PAH). Podle studie analytického chemika Rogera Westerholma ze Stockholmské univerzity vyprodukuje benzinová sekačka za hodinu tolik PAH jako auto během 150kilometrové cesty.

Některé látky z této skupiny jsou považovány za karcinogeny. Tento negativní dopad můžete omezit tím, že si pořídíte sekačku s katalyzátorem a nízkou spotřebou benzinu, a samozřejmě také tím, že ji budete mít vždy perfektně seřízenou.

Posekanou trávu můžete bez obav kompostovat. Pro správné kompostování doporučujeme trávu promíchat s pilinami nebo hoblinami. Velké množství samotné trávy se totiž špatně kompostuje.

Pokud máte přesto pochybnosti, pak je tu samozřejmě ještě možnost klasického ručního kosení. Nehodí se pochopitelně pro permanentní sečení golfových trávníků, ale spíše pro občasné sečení pozemků s víceméně lučním porostem. Ve Velké Británii existuje program Geen Gym, tedy zelená tělocvična. Jeho účastníci se několik hodin týdně pravidelně věnují práci venku, místo aby chodili do fitcenter. Sázejí stromy a rostliny, hrabou listí, upravují cesty nebo ryjí záhony. Ruční kosení umožňuje spojit práci s tělocvikem, bez emisí škodlivých látek a bez hluku.

Související odkazy
Životní prostředí a sekačky na trávu
Green Gym