Zahrada v bytě

Vlastní zahrada je prostě nenahraditelný luxus. Ale ani bez ní nemusíte na pěstování rostlin rezignovat. Leccos se dá zasadit i na balkoně, terase nebo dvoře. Téměř všechny rostliny lze pěstovat v nádobách, akorát kvůli omezenému množství živin tolik nevyrostou, u větších rostlin zase musíte počítat s kratší životností.

1.Zahrada na balkoně

Bylinky. Nejlépe se v květináčích daří bylinkám, avšak pozor, půda jim vyschne mnohem snadněji než venku. Navíc počítejte s tím, že zemina v keramickém květináči vysychá o hodně rychleji než v plastovém. Za horkého léta potřebují zálivku každý den, nejedná-li se o vysloveně suchomilné rostliny jako tymián, mateřídoušku, šalvěj nebo levanduli. V zimě si dejte pozor na to, že rychle promrznou. I mrazuvzdorné trvalky je třeba zazimovat například na chladné chodbě domu nebo obalit izolací, jinak o ně snadno přijdete.

Zelenina. Ideální jsou pnoucí, keříkové nebo převislé formy, například keříčkové rajče nebo popínavé fazole. V orientaci mezi těmito odrůdami vám pomohou obchody se semeny.

Ovoce. V nádobě můžete vypěstovat dokonce i ovocné keříky a stromky. Musíte však zvolit ty zakrslé na nejmenších podnožích. V obchodech dostanete i speciální trpasličí odrůdy vyšlechtěné přímo k pěstování na balkonech – meruňky, broskve, třešně, hrušně, nektarinky, jabloně i slivoně. Zákrsky dorůstají výšky maximálně dvou metrů a plodí už od raného věku. Abyste měli hodně ovoce, vyberte si samoopylovací odrůdy. Stromky i větší keříky potřebují minimálně dvacetilitrovou nádobu, časté přesazování a výměnu substrátu, obvykle i zimování uvnitř. Pokud se jich chystáte pěstovat několik, ověřte si nosnost vašeho balkonu – kontejnery bývají docela těžké. Pro všechny nádoby s rostlinami budete potřebovat hluboké podmisky nebo bezpečný odtok přebytečné vody ze zalévání, aby se nevsakovala do zdiva nebo neprotékala k sousedům.
Zatímco rostliny na záhonu nemusíme nutně přihnojovat, u rostlin v nádobě je to přímo povinnost. V omezeném množství půdy totiž brzy dojdou živiny. Už počáteční substrát by měl být dostatečně úrodný. V obchodech koupíte předem připravený substrát, ten ale obvykle obsahuje rašelinu, jejíž těžba poškozuje vzácné přírodní lokality (více o rašelině se dočtete zde). Lepší variantou je tedy vyrobit si vlastní substrát z půdy nakopané venku a kompostu, případně písku. Jak na to, se dočtete například tady.

Pokud nemáte jinou možnost než substrát koupit, vždy volte pouze druh určený výslovně k pěstování jedlých rostlin. Ten pro okrasné může obsahovat těžké kovy nebo průmyslová hnojiva, která pak vaše rostliny vstřebávají.

Kde vzít kompost? Kompost běžně dostanete v hobbymarketech, v některých městech i v obecní kompostárně. Ale můžete si ho z bioodpadu vyrábět sami na zahradě, a dokonce i na balkoně. Budete k tomu potřebovat tzv. vermikompostér neboli žížalárium, prostě bednu s žížalami. Poohlédněte se po ní na internetu. Více o kompostech se dočtete zde.

2.Zahrada za oknem

Pokud nemáte ani zahradu, ani balkon, nezoufejte. Ještě není vše ztraceno. Stále tady jsou okenní parapety. Jejich výběr ale podřiďte orientaci okna: na parapety směrem na jih se hodí pouze rostliny, co snesou přímé slunce (bazalka, levandule), nebo sukulenty či kaktusy. Tyto zároveň potřebují častou zálivku. Pro severní okna se hodí stínomilné rostliny. Parapety orientované na západ a východ vyhovují rostlinám vhodným do polostínu. Vždy se ujistěte, zda rostliny lze pěstovat přes léto venku (tzv. letnění). Odvážnější povahy mohou využít k pěstování ovoce a zeleniny v interiéru speciální „nádobíčko“ prodávané v tzv. Growshopech.

Hospodařit můžete i na předzahrádce vašeho bytového domu – často se stačí domluvit na domovní schůzi. Pokud tento záměr nepojal už někdo před vámi, máte jedinečnou možnost přetvořit kousek půdy k obrazu svému. Na kus kvetoucí přírody můžete proměnit třeba i nevzhledný roh dvora nebo vnitrobloku – tedy pokud ho nikdo nevyužívá a vaši sousedé souhlasí.