Začínáme

Možná patříte mezi latentní zahrádkáře a k probuzení této aktivity vám chybí už jen kousek půdy. Pokud nechcete rovnou zahradu kupovat, nezoufejte, máte několik možností:

• Můžete se obrátit na Český zahrádkářský svaz (ČZS), mimochodem největší českou zájmovou organizaci. ČZS v současnosti vlastní a pronajímá téměř přes šest tisíc menších i větších zahrádek po celé republice. Pokud si chcete některou z nich pronajmout, můžete zažádat na městském úřadě, který se obrátí na místní zahrádkářský svaz. Nebo se zeptejte přímo v základní organizaci v okolí vašeho domova.

• Další možností je pronájem od soukromníka, takže hledejte v inzerátech. Možná narazíte i na majitele, který se o svou zahradu nemůže nebo nechce starat, a tak vám ji propůjčí za údržbu. Vy budete kosit, uklízet či prořezávat a výměnou za to i odpočívat a sklízet plody své práce.

Začínáme

Co pěstovat? Jestliže se zahrádkou teprve začínáte, zvolte nejdříve nenáročné plodiny (ředkvičky, hrášek, jahody, pažitka a různé druhy kořenové zeleniny či léčivé bylinky). Později zkuste přidat i obtížnější, například rajčata, kedlubny, kapustu, dýně, salát nebo špenát. Vyzkoušejte také neobvyklé či zapomenuté druhy zeleniny. V obchodech je běžně nekoupíte, přitom vám do kuchyně vnesou neobyčejnou škálu chutí a nových možností. Jde třeba o kozlíček polníček, jedlou chryzantému, hořčici čínskou, štěrbák, vodnici a podobně.

1.Pět kroků k přírodní zahradě pro úplné začátečníky

Přírodní zahradu nelze vytvořit ze dne na den, ale postupně, krok za krokem. I ta sebemenší změna představuje cestu k hezčímu, pestřejšímu a čistšímu prostředí kolem nás.

Začněte kompostovat posekanou trávu a shrabané listí, přidat můžete i kuchyňský odpad. Proč a jak kompostovat, se dočtete v kapitole o kompostování.

Pořiďte si nádrž na dešťovou vodu.Vody už i u nás ubývá – vlivem klimatických změn i špatného hospodaření v krajině. Neplýtvejte proto tou, kterou máte, ale pokuste se ji co největší množství zadržet a využít.

Přestaňte používat herbicidy.Například nejpoužívanější glyfosát (účinná složka Roundupu, Kaputu a dalších) je pravděpodobně karcinogenní, narušuje hormonální soustavu, je toxický pro vodní organizmy a má celou řadu dalších rizik. Odstraňujte plevel mechanicky, přírodními prostředky nebo vhodným způsobem pěstování (smíšené kultury, střídání plodin na záhoncích apod.). S některými “pleveli” jako jsou třeba sedmikrásky nebo pampelišky se zkuste smířit, proti vytrvalým plevelům vyzkoušejte přikrytí netkanou textilií nebo kartonem a organickými materiály.

Nepoužívejte minerální hnojiva a rašelinu. Při výrobě umělých hnojiv se spotřebovává obrovské množství fosilních zdrojů, těžba rašeliny poškozuje krajinu. Nahraďte je kompostem a vyzkoušejte rostlinné výluhy.

Vytvořte místo pro divoká zvířata – krmítko a budku pro ptáky, hromadu listí pro ježka, kameny pro hmyz a ještěrky. Nekomplikujte jim život pesticidy. Podrobný návod najdete v kapitole Místo pro přírodu.

Kde vám poradí?

Jako vždy – na internetu. Třeba stránky Ekozahrady nebo Přírodní zahrada, jejíž odborníci nabízejí i poradenství.

Na webu najdete spojení i na některou z ukázkových přírodních zahrad v Rakousku – to kdybyste si chtěli udělat výlet a přesvědčit se na vlastní oči, jak jsou přírodní zahrady krásné. Časem můžete pro svou zahradu získat certifikát Přírodní zahrada nebo se zařadit do sítě ukázkových zahrad.

Přírodním zahradám se věnuje také Ekologický institut Veronica, o permakultuře, oblíbeném stylu zahradničení blízkém přírodě, se dozvíte na stránkách Permakultura (CS).