Proč mít zahradu

V létě se můžete uchýlit pod šumící stromy s knihou v ruce, odpočívat při bzučení mušek a včel v ranním slunci, vychutnat si vůni růží nebo čerstvě pokosené trávy. Práce na zahradě je skvělé cvičení, při němž si protáhnete všechny svaly bez mučení v tělocvičně, a to zcela zdarma. V Británii dokonce existuje program zvaný Green Gym (zelená tělocvična). Jeho účastníci se několik hodin týdně pravidelně věnují práci venku, místo aby chodili do fitcenter. Sázejí stromy a rostliny, hrabou listí, upravují cesty nebo ryjí záhony.

Zahrada k jídlu

Za zmínku stojí i ekonomické přínosy zahrádkaření. Průměrný Čech v roce 2013 spotřeboval:
83 kilogramů zeleniny,
46 kilogramů domácího ovoce (tedy toho, které roste ve středoevropských končinách),
69 kilogramů brambor a
243 kusů vajec.

Částky, které ušetříme, pokud tyto produkty nenakoupíme, ale sami vypěstujeme, mohou jít do tisíců.

Vaše vlastní zelenina má ještě další velkou výhodu. Od semínka až po sklizeň jste to vy, kdo rozhoduje, zda bude pěstovaná přírodní cestou, nebo chemicky. Chcete-li dětem dávat „nepráškovanou” zeleninu, u vlastních výpěstků máte stoprocentní jistotu. Plody z vaší zahrady jsou navíc úplně čerstvé a jako takové mají mnohem lepší chuť i vyšší výživové hodnoty než ovoce a zelenina ze supermarketu, které musejí ve skladech a regálech vydržet opravdu velmi dlouho. Odborníci na výživu udávají, že v čerstvém ovoci a zelenině je oproti skladovanému asi o 20 procent více hodnotných látek a ještě více vitamínu C. Rozdíly najdeme i mezi produkty pěstovanými venku a ve skleníku – ty skleníkové obsahují obecně méně živin a více vody.

Doma roste, doma se jí…

…aneb samozásobitelství prospívá životnímu prostředí. Vaše vlastní výpěstky nepotřebují cestovat stovky nebo tisíce kilometrů kamiony, lodí či letadlem. Nespotřebovávají hektolitry ropy, neprodukují množství emisí ani nerostou na obřích plantážích obhospodařovaných těžkou technikou a prolévaných chemickými hnojivy a pesticidy.

Vlastní květiny

Stejné výhody a přínosy mají i vaše vlastní květiny. Ty z květinářství pocházejí v drtivé většině z dovozu – často až z Afriky (třeba růže mají své „království“ v Keni) či Kolumbie. Na zahradě můžete pěstovat rostliny, které vykvétají postupně v průběhu celé sezny (tulipány, narcisy, růže, slzičky, floxy, gazánie, astry) – a zásoba na všechny možné narozeniny a svátky je na světě.