Na kole

V některých západních metropolích, jako například v Berlíně, Amsterdamu nebo Kodani, je nejběžnějším způsobem přepravy cyklistika. Na kole jezdí děti, dospělí, senioři, studenti, úředníci, dělníci i manažeři. Je to totiž pohodlné a rychlé: jízda na kole na krátké vzdálenosti (do pěti kilometrů) představuje nejrychlejší způsob dopravy. Kola nevytvářejí dopravní zácpy, nepotřebují rozsáhlá parkoviště a nemusíte s nimi ani dlouze hledat prázdné stání. Protože na kole můžete dojet nejblíže k cíli (smíte například do centra), odpadá i cesta z parkoviště nebo ze zastávky. S kolem nejste závislí na jízdních řádech.

Věděli jste, že… Podle sdružení Auto*Mat lze ve městě v jednom jízdním pruhu přemístit za minutu 33 lidí autem a 233 lidí na kole.

A pak je tu ještě otázka zdraví. Světová zdravotnická organizace uvádí, že pouhých 30 minut jízdy na kole denně (platí to i pro rychlou chůzi) znamená o padesát procent nižší riziko diabetu a obezity u dospělých a o třicet procent nižší riziko hypertenze. U dětí zase pomáhá řešit problémy se špatným držením těla a koordinací pohybu i nadváhou.

Kudy na kole

Jestliže se i vy rozhodnete připojit k tisícům lidí, kteří objevili výhody cyklistiky, měli byste se informovat o bezpečnostních pravidlech a vyhledat si vhodné trasy. Českou republiku protkává 1600 kilometrů cyklostezek. Nejvíce jich zatím najdete na území hlavního města a ve Zlínském kraji. Cyklostezka (označená modrou dopravní značkou „stezka pro cyklisty“) představuje nejbezpečnější a nejpohodlnější směr pro jízdu na kole. Mapu cyklostezek získáte v informačních centrech pro turisty.

O cykloturistice najdete spoustu informací na stránkách Česko jede. Mnohá města provozují v letní sezoně takzvané cyklovlaky nebo cyklobusy – spoje veřejné dopravy určené speciálně pro cyklisty. Vyvezou vás na výletní místa za město. Informace o nich najdete na stránkách dopravních podniků nebo Českých drah.

1.Cestovat kolmo ve městech chce trochu cviku

Užitečné informace najdete na těchto stránkách:
Auto*Mat
Asociace cykloměst
Prahou na kole – server psaný ve spolupráci se sdružením Auto*Mat. Najdete zde praktické tipy a informace a mapu cyklostezek. Začátečníkům sdružení nabízí pomoc s vyhledáním nejlepší trasy přes město, a dokonce i průvodce ze své sítě dobrovolníků.
Brno na kole – průvodce cyklostezkami, praktické informace o cyklopruzích či kolech v MHD.
Cyklistika Krnov – server neziskového sdružení pro cyklisty informuje o cyklotrasách, možnostech výletů, akcích a službách pro cyklisty, jako jsou místa se stojany, servis a půjčovny kol, cyklobusy, zabezpečení kol a podobně.
Opavou na kole – podrobný popis a mapy všech komunikací pro cyklisty v Opavě, informace o značkách, legislativě a bezpečnostních opatřeních pro cyklisty.
Cyklisté Liberecka – spolek prosazuje zlepšení podmínek pro cyklistickou dopravu v okolí Liberce. Jedná s úřady, monitoruje činnost politiků, pořádá pravidelné cyklojízdy a cyklovýlety po vhodných trasách a poskytuje informace.

Na kole v MHD

S jízdním kolem se můžete většinou svézt i městskou hromadnou dopravou, třeba když jste unavení nebo prší. Pravidla však vypadají v každém městě trochu jinak. Kdy a kam s kolem smíte, vám poradí v místním dopravním podniku.

Jaké kolo do města?

Na kole můžete jezdit, i když nejste skalní sportovci. Speciálně vyvinutá městská kola umožňují vzpřímenou jízdu, snadné nasedání, chrání vás před blátem i před zapletením oděvu do řetězu a dají se doplnit košíkem nebo jiným nákladním prostorem pro nákup, kabelku, aktovku či notebook. Některá jdou poskládat, takže s nimi můžete bez problémů nastoupit do MHD, a ta nejsofistikovanější mají elektromotor.

• Městské kolo si můžete buď rovnou koupit (viz například stránky Ekolo, Cyklospeciality nebo City bikes), avšak v zásadě se jím může stát i stará skládačka, Eska nebo jiná „šunka“, kterou opatříte nezbytnými doplňky. A nemusíte se o ni bát.

A pro inspiraci, co si vzít na sebe, navštivte legendární fashion blog z „hlavního města cyklisitiky“ Kodaně.

1.Tipy, kde a jak nakupovat

Cyklobazar: stovky inzerátů dělené podle kategorií.

Na kole: články, testy, odkazy, informace o akcích, městská kola, cykloturistika, děti na kole.

Bike forum: recenze cyklistických výrobků a další zajímavosti.

Alternativní cyklistika: články o skládačkách, lehokolech, dětských kolech, sedačkách a vozících, elektrokolech a nákladních kolech.

Zažít město jinak

Zkusili jste si už někdy představit město bez aut? Pražanům tento sen v posledních několika letech zprostředkovává sdružení Auto*Mat akcí zvanou Zažít město jinak. Z několika městských ulic se na jeden den stane pěší zóna, na níž se uvolní prostor pro kulturní akce či aktivity neziskových organizací. Restaurace a kavárny otevřou improvizované zahrádky a celá čtvrť ožije dílnami a hrami pro děti a rodiče. Cyklisté se zde mohou alespoň jednou ročně projet bez obav z vozidel.