Pěšky

Chodit pěšky je přirozené, ekonomické i ekologické a obzvlášť ve městech pohodlné. Na to, že je chůze zdravá, přišla už různá fitcentra, která nabízejí placené „walking“ hodiny. Zkuste místo toho raději nahradit krátké cesty autem nebo hromadnou dopravou pěší chůzí. Poděkuje vám nejen životní prostředí a peněženka, ale i vaše tělo a mysl. Je dokázáno, že i krátká procházka parkem nebo třeba jen alejí přispívá ke snížení pocitu vzteku či úzkosti a vylepšuje náladu.

Na přínos pěší chůze, ale i na překážky kladené chodcům do cesty upozorňuje iniciativa Chodci sobě. Vytvořila aplikaci, díky níž mohou pražští chodci snadno upozorňovat na problematická místa a požadovat nápravu.

Chodit pěšky je dobré i pro děti. Pokud znáte Děti z Bullerbynu, možná si vzpomenete, že malí hrdinové této knihy docházeli společně do školy. Ačkoli svižnou chůzí by trasu urazili za půl hodiny, nejrůznější drobná dobrodružství je často zdržela i na hodinu a půl.

Doba se sice změnila snad ve všem, ale i pro dnešní děti je každodenní chůze mnohem zábavnější než odevzdané zírání ze zadního okénka. Moc se mi líbí chodit ze školy po cyklostezce kolem řeky. Pokaždé si vylezeme na velký kámen na břehu. Někdy taky krmíme kačeny a labutě. Lezeme na ploty, trháme bobule a děláme si dlouhé nosy ze semínek javoru,“ říká sedmiletý Vojta z Brna.

Pěší túra městem

Alespoň některý den v týdnu se vydejte do práce nebo s dětmi do školy pěšky. Inspirujte se takzvanými „pěškobusy“ (walking bus) – společným chozením dětí do školy za doprovodu některého z rodičů nebo dobrovolníků.

• Cesta do školy může být pro děti velmi zábavná. Vymyslete si různé hry (ty nejmenší a jejich předškolní sourozence zaujmou Veselé hry s malými dětmi autorky Jany Hanšpachové).

• Učte děti samostatně přecházet silnice. Svěřte jim vedení skupiny a nechte je (pod vaším dohledem) určit okamžik, kdy lze bezpečně přejít.

• „Vypouštějte“ děti samostatně na krátké a bezpečné cesty městem: do obchodu za rohem, pro noviny a podobně.

• Nezapomínejte na bezpečnost. Pokud děti chodí samy, opatřete jim oblečení s reflexními prvky a nejlépe i reflexní vestu nebo potah na aktovku.