Každý rok nabízí spoustu příležitostí někoho obdarovat. Z milé tradice se ale snadno může stát nepříjemnost. Možná už jste zažili rozpaky nad nákladným dárkem, který vůbec, ale opravdu ani trochu nepotřebujete. A co teprve nepsaná povinnost drahé dárky oplácet… Honba za dárky dokáže znepříjemnit sváteční okamžiky i vyluxovat peněženku. Navíc za tím vším zůstává hromada odpadu a rostoucí spotřeba energie a surovin.
Nejlepší způsob, jak nedostat dárek, který nechcete, je říct, co byste chtěli. Dopis pro Ježíška pořád funguje i pro dospělé! Pište si wishlist – pokaždé, když vás napadne něco, co chcete/potřebujete, zapište si danou věc na seznam. Až se vás pak někdo zeptá, co byste si přáli k narozeninám, jednoduše nahlédnete sem. A často zjistíte, že většinu ze zapsaných položek vlastně vůbec nepotřebujete.
Dnes už existuje množství charitativních obchodů, eko shopů a lokálních designérů, u kterých si můžete vybrat dárek s čistým svědomím.
Jestliže mezi vámi a vašimi blízkými často nastávají patové situace, kdy obě strany nevědí, co darovat, zkuste navrhnout konec závodů ve zbrojení a dárky prostě zrušte. Namísto toho můžete společně uspořádat večírek nebo zajít do restaurace, do divadla či na výlet. Pokud je to pro vás příliš radikální, zkuste se pro začátek domluvit, že budete obdarovávat pouze děti a dospělé vynecháte.
Po domluvě také můžete zavést tradici nemateriálních darů: kupon na hlídání dětí, pomoc s rekonstrukcí domu, posekání zahrady, umytí oken a podobně. Nebo darujte zážitek, divadelní představení, poukaz do kina…
Zajímavou možnost představují charitativní dary: můžete symbolicky koupit strom v pralesní rezervaci, adoptivní rodičovství dítěte v rozvojové zemi nebo skutečný dárek, který pomůže lidem ve třetím světě. Pokud o takové dárky stojíte vy sami, nezapomeňte informovat své známé a pošlete jim odkaz.
JJestliže společenské zvyklosti nedají jinak, nezoufejte, jsou tady ještě dárky, které nepohlcují (skoro) žádné suroviny ani za sebou nezanechávají (skoro) žádný odpad a navíc mají přidanou hodnotu. Třeba kulinářské speciality z darů naší zahrady, poukázky na kurzy, kulturu a podobně. Máme pro vás několik nápadů:
• DIY (do it yourself – vyrob si to sám) – rukodělná bižuterie, barvená trička a kabelky, zdobené květináče, malované sklenice, to vše z ekologických nebo použitých surovin, které najdete – jenom dejte pozor, abyste nevyráběli „lapače prachu“ nebo další odpad
• dary našich zahrad a lesů – domácí ovocná vína či likéry, ořechy, křížaly, sušené byliny, koření, houby… možností je nepřeberné množství
• umělecké výrobky a módní doplňky z dílen profesionálních i amatérských tvůrců
• poukázky na nákup bio potravin, kosmetiky nebo fair trade zboží
• předplatné časopisů
• výrobky chráněných dílen
• výrobky z FSC dřeva: kuchyňské a domácí potřeby nebo hračky
• poukázky a předplatné do divadla, na masáže, na výlety, do restaurace, ke švadleně
• kilometrická banka Českých drah pro cestování bez stresu a řízení
• ptačí či netopýří budka, krmítko nebo pítko pro ptáky (více najdete v kapitole Zahrada)
• semínka či sazenice, nebo dokonce staré odrůdy ovoce a zeleniny (více najdete opět v kapitole Zahrada)
Podívejte se na tipy na smysluplné dárky a další inspiraci na Eko Vánoce. Jak balit dárky bezodpadově se můžete inspirovat tady.