nakupy_5

Ekoznačky

Při výběru vám můžou usnadnit práci speciální značky, které uděluje stát nebo nezávislé organizace a jež potvrzují, že se výrobek v určitých ohledech liší od konkurence.

Biopotraviny

Biopotraviny z ekologického zemědělství zaručují, že byly vypěstovány bez chemických postřiků a farmáři poskytli zvířatům dobrý životní standard a dobré zacházení, jež se obvykle shrnuje pod pojmem welfare. V obchodech je poznáte podle několika následujících označení:

Zelená zebra – výrobci těchto produktů (a surovin v nich obsažených) nepoužívají na polích či v sadech skoro žádné pesticidy ani průmyslová hnojiva. Zvířata mají volný výběh a přirozenou potravu. Zboží rovněž nesmí obsahovat žádná chemická aditiva. Výrobci se podrobují pravidelné i namátkové kontrole státem pověřených kontrolních organizací (kód kontrolní organizace musí být uveden také na obalu potraviny). Tato značka je povinným označením všech českých biopotravin.

Evropská značka ekologického zemědělství – označuje výrobky, které dodržují evropská pravidla pro ekologické zemědělství. Ta jsou stejná pro všechny země EU, tedy i pro nás. Značku povinně nesou všechny balené bioprodukty vyrobené v některém státě EU.

Více o biopotravinách a ekologickém zemědělství najdete v kapitole Potraviny.

Spotřební zboží a služby

Ekologicky šetrný výrobek – značku uděluje Ministerstvo životního prostředí převážně spotřebnímu zboží, které splnilo náročná ekologická kritéria. Při prověřování výrobku se posuzuje, jestli není zdraví škodlivý, z čeho je vyroben a kolik energie se přitom spotřebovalo, zda je biologicky odbouratelný nebo jaký má obal.

 

Evropská ekoznačka – má podobná pravidla jako český Ekologicky šetrný výrobek a týká se i hotelů a kempů.

 

Ekologicky šetrná služba – pravidla certifikace se podobají značení výrobků. Seznam produktů a služeb s těmito značkami najdete na www.ekoznacka.cz.

 

Fair trade neboli spravedlivý obchod zaručuje, že zemědělci či řemeslníci v rozvojových zemích, z nichž zboží nebo surovina pochází, dostávají za své produkty odpovídající cenu. K dostání jsou u nás už téměř všechny běžně nabízené potraviny (mimo čerstvé ovoce) a také množství řemeslných výrobků. Další informace a aktuální seznam prodejen lze nalézt na stránkách organizace NaZemi.

 

FSC – garantuje, že surovina pochází z lesa, v němž jsou dodržována přísná pravidla zdravého hospodaření (podrobnosti se dočtete na našich stránkách). V českých obchodech lze koupit stovky produktů od stavebního materiálu – trámy, prkna, parkety i podlahy – přes zahradní nábytek, násady na nářadí, hračky, kuchyňské potřeby nebo papír až po přírodní latex a dřevěné uhlí na grilování. V prodeji jsou dokonce i FSC knihy – někteří známí spisovatelé, jako například J. K. Rowlingová, požadují, aby jejich bestsellery vycházely výhradně na FSC papíře.

 

Nordic Ecolabel – certifikace kombinuje ekologickou šetrnost s požadavkem na maximální kvalitu výrobku. Reklamace výrobků totiž přestavují zátěž nejen pro samotného spotřebitele, ale jsou spojeny se vznikem dodatečného zatěžování životního prostředí. Nordic EcoLabel je původem Severská ekoznačka, která se postupně rozšiřuje do celé Evropy. Používá se pro širokou škálu výrobků, přičemž pro každou skupinu jsou požadovány jiné specifické vlastnosti.

Například v oblasti tonerových kazet musí pro udělení certifikace pocházet 75 % hmotnosti hotové tonerové kazety z renovace (tedy již jednou použité tonerové kazety) a současně musí být procento reklamací tonerové kazety nižší než 1 % a současně výrobce musí mít funkční systém sběru použitých tonerových kazet

 

Modrý anděl – v českých obchodech se můžete setkat také s německou oficiální ekoznačkou. Anděl se vyskytuje hlavně na výrobcích z papíru (obálky a další kancelářské potřeby, ubrousky, toaletní papír) nebo na čisticích prostředcích pro domácnost.

 

Při výběru ekologicky šetrných produktů důsledně pátrejte po logu, jež garantuje jasně definované záruky. Všelijaká „zelená“ prohlášení, zelená barva, kytičky, spokojená zvířata na obalu, ovšem bez garantované ekoznačky, často zaručují jen snahu firem zvýšit svůj prodej.

O takzvaném greenwashingu neboli „lakování výrobků na zeleno“ najdete zajímavé informace například v časopise Sedmá generace.