nakupy_b

Jak (ne)nakupovat

Před každým otevřením peněženky je dobré položit si tři základní otázky:
1. Potřebuji to?
2. Opravdu?
3. Opravdu?!

Ne každý nákup musí být totiž naprostou nezbytností. Věci, které už máte, často poslouží stejně dobře jako koupené – stará prkna z vyřazeného nábytku na novou polici v komoře, kelímky od jogurtu jako nádobky na předpěstování rostlin a podobně. Pokud se vaše domácí zdroje vyčerpaly a něco si pořídit prostě musíte, prozkoumejte přednostně možnosti nákupu z druhé ruky.

1.Kde nakupovat z druhé ruky?

• v kamenných bazarech a second handech

• pomocí inzerátů v místních novinách nebo na inzertních tabulích

• na burzách dětského oblečení a sportovních potřeb (konají se obvykle v prostorách škol a školek a inzerují se prostřednictvím plakátků nebo oznámení na vývěskách)

• firmy, které vyklízejí nemovitosti, někdy nabízejí jejich zařízení k rozebrání zdarma nebo k odkoupení

• ve sběrném dvoře – po domluvě s provozovatelem si zde můžete vyhledat například použitelná prkna

 výměnou s přáteli nebo mezi lidmi v práci

• v internetových bazarech (Sbazar.cz, I-bazar.cz, Bazos.cz, Mimibazar.cz) a aukcích (Aukro.cz, Odklepnuto.cz a další) nebo serverech typu Nevyhazujto.cz

• na „rukodělných“ serverech typu fler.cz, kde kreativní lidé nabízejí různé výrobky, v nichž staré, použité součástky dostanou nový život, často v původně neplánovaných souvislostech

• na swapovacích akcích, kde měníte své věci za jiné – donesete, co nepotřebujete a odnesete si to, co využijete.

Sleva nebývá zadarmo

Samotná cena nevypovídá o výrobku ani zdaleka všechno. Levné zboží bývá často nekvalitní, a tudíž poruchové, nebo má pouze krátkou trvanlivost, takže jej brzy budeme muset vyměnit za nové. Nízká cena také mnohdy může znamenat lacinou výrobu za každou cenu: nehorázné odírání dělníků, dětskou práci nebo nekvalitní suroviny, které mohou doslova poškozovat naše zdraví.

O tom, jak funguje „plánované zastarávání“ a co stojí za krátkým životním cyklem výrobků, se můžete dočíst v článku Poruchy na objednávku: zboží v obchodech stárne schválně.

Kde nakupovat

Struktura obchodů se v posledních letech velmi proměnila. Ubylo malých obchůdků na venkově i v centrech měst a nákupní život se přelil do velkých nákupních center na jejich okraji. Zdá se však, že trend aspoň částečně nabírá opačný směr a v progresivních městech se obnovují malé obchůdky nabízející nejen lokální produkty, ale například i zboží, které si lze koupit do vlastních nádob, tedy bez vzniku zbytečných odpadků.

Moderní doba má i další přínosy – například v podobě specializovaných e-shopů, kterých v posledních letech na webu přibývá raketovým tempem. V e-shopech se dnes prodává vlastně úplně všechno – biopotraviny a biooblečení, fair trade i FSC produkty, ekologické čisticí prostředky, drogerie, biokosmetika, potřeby pro přírodní zahradu a další věci. Ačkoli se takové zboží musí doručovat na různě dlouhé vzdálenosti, představují dobrou možnost, jak se vyhnout hypermarketům a nakupovat kvalitní zboží.