nakupy_b

Jak (ne)nakupovat

Před každým otevřením peněženky je dobré položit si tři základní otázky:
1. Potřebuji to?
2. Opravdu?
3. Opravdu?!

Ne každý nákup musí být naprostou nezbytností. Věci, které už máte, často poslouží stejně dobře jako koupené – stará prkna z vyřazeného nábytku na novou polici v komoře, kelímky od jogurtu jako nádobky na předpěstování rostlin a podobně. Pro inspiraci se stačí podívat po internetu. Například na pořad Recy kecy. Pokud se vaše domácí zdroje vyčerpaly a něco si pořídit prostě musíte, prozkoumejte přednostně možnosti nákupu z druhé ruky.

1.Kde nakupovat z druhé ruky?

• v kamenných bazarech a second handech,

ve skupinách na Facebooku – lidé tu věci, které nepotřebují, buď prodávají, nebo často nechají zdarma za odvoz,

pomocí inzerátů v místních novinách nebo na inzertních tabulích,

• na burzách dětského oblečení a sportovních potřeb (konají se obvykle v prostorách škol a školek a inzerují se prostřednictvím plakátků nebo oznámení na vývěskách),

firmy, které vyklízejí nemovitosti, někdy nabízejí jejich zařízení k rozebrání zdarma nebo k odkoupení,

ve sběrném dvoře – po domluvě s provozovatelem si zde můžete vyhledat například použitelná prkna,

výměnou s přáteli nebo mezi lidmi v práci,

v internetových bazarech (Sbazar.cz, I-bazar.cz, Bazos.cz, Mimibazar.cz) a aukcích (Aukro.cz, Odklepnuto.cz a další) nebo serverech typu Nevyhazujto.cz,

na online platformách typu Vinted fungujících jako secondhandy.

na „rukodělných“ serverech typu fler.cz, kde kreativní lidé nabízejí různé výrobky, v nichž staré, použité součástky dostanou nový život, často v původně neplánovaných souvislostech.

na swapovacích akcích, kde měníte své věci za jiné – donesete, co nepotřebujete a odnesete si to, co využijete. Na Facebooku se můžete podívat například na stránku Swapuj po Česku, kam lidé sdílí swapovací akce ve svém okolí.

Vyplatí se levné zboží?

Levné zboží bývá často nekvalitní, a tudíž poruchové, nebo má pouze krátkou trvanlivost, takže jej brzy budeme muset vyměnit za nové. Nízká cena také mnohdy může znamenat lacinou výrobu za každou cenu: práce v nebezpečných pracovních podmínkách, nucenou a dětskou práci nebo nekvalitní suroviny, které mohou poškozovat naše zdraví.

O tom, jak funguje „plánované zastarávání“ a co stojí za krátkým životním cyklem výrobků, se můžete dočíst v článku Poruchy na objednávku: zboží v obchodech stárne schválně. Když kupujete např. elektrický spotřebič, hledejte si na něj recenze od jiných kupujících – jestli jsou s výrobkem spokojeni a jestli se během prvních dvou měsíců nerozbil. Jinak si levné zboží budete muset koupit znovu a ve výsledku neušetříte, spíš naopak – sleva nebývá zadarmo.

Kde nakupovat

Struktura obchodů se v posledních letech velmi proměnila. Ubylo malých obchůdků na venkově i v centrech měst a nákupní život se přelil do velkých nákupních center na jejich okraji. Zdá se však, že trend částečně nabírá opačný směr a v progresivních městech se obnovují mešní obchody nabízející nejen lokální produkty, ale například i zboží, které si lze koupit do vlastních nádob, tedy bez vzniku zbytečných odpadků.

Bezobalové obchody („bezobaláče”) jsou nejlepší volbou jak se při nakupování vyhnout zbytečnému odpadu. Obchod tohoto typu najdete v každém větším městě. Sem si zajdete s vlastními nádobami (krabičky, skleničky, lahve…) nebo látkovými sáčky a nakoupíte rovnou do nich. Pokud si nádoby zapomenete doma, nevadí, v bezobalových obchodech většinou mívají nějaké navíc, které si můžete vzít. Do nich si pak na váhu nasypete a odlejete to, co zrovna potřebujete. Většinou se tu dá koupit kromě potravin i kosmetika a čistící prostředky.

Moderní doba má i další přínosy – například v podobě specializovaných e-shopů, kterých v posledních letech na webu přibývá raketovým tempem. V e-shopech se dnes prodává vlastně úplně všechno – biopotraviny a biooblečení, Fairtrade i FSC produkty, ekologické čisticí prostředky, drogerie, biokosmetika, potřeby pro přírodní zahradu a další věci. Ačkoli se takové zboží musí doručovat na různě dlouhé vzdálenosti, představují dobrou možnost, jak se vyhnout hypermarketům a nakupovat kvalitní zboží. Na této bezodpadové mapě najdete obchody ve vašem okolí, které se snaží fungovat co nejekologičtěji. 

Proč se raději vyhnout supermarketu? V první řadě se do nich zboží dováží často z velké dálky. Zkusme si jen představit, co asi je v takovém banánu, který přežije několikadenní cestu v kamionu. A kolik je to paliva, které se po cestě v podstatě zbytečně spotřebuje. Opět zde platí, že za nízkou cenu finálního produktu platíme někde jinde, buď ve kvalitě, nebo je někdo ve výrobním procesu nedostatečně placen. Supermarkety také velké množství zboží vyhazují kvůli přísným hygienickým podmínkám.

1.Kde nakupovat nové zboží?

raději v obchodech, kde víte, odkud zboží pochází, než v obchodních centrech,

na farmářských trzích – zaprvé podpoříte lokální zemědělce, pekaře nebo zahradníky, zadruhé získáte zboží v bio kvalitě a nemusíte se bát žádných pesticidů,

• v bezobalových obchodech, kde si nakoupíte potraviny nebo kosmetiku do vlastních sáčků a nádob,

• na e-shopech s Fairtrade, bio a podobným zbožím.