nakupy_3

Kosmetika

Většina z nás dbá na svůj vzhled, a tak utrácíme každoročně poměrně velké částky za kosmetiku. Kromě dekorativní kosmetiky, mýdel, krémů, šamponů a podobně si sem tam zajdeme do kadeřnictví, na manikúru, depilaci a podobně. To může vycházet na několik tisíc ročně. Ke kráse a pocitu čistoty si ale často napomáháme koktejlem syntetických, průmyslově vyráběných chemikálií. Nejde ale jen o nás – při výrobě „nepřírodní” kosmetiky se zpracovává ropa, což vyžaduje velké množství vody a energie. Spláchnutá nebo vyhozená kosmetika se také velmi špatně rozkládá a znečišťuje vodu a půdu. Ještě k tomu je většina kosmetiky balena v plastu, kterého na světě stále přibývá. Lepší volbu ze zdravotního hlediska může být rostlinná kosmetika, i u té jsou ale na byliny používány postřiky,. Proto je lepší volit biokosmetiku.

Pokud v kosmetice hledáte „hard core“ ekologický přístup, nechte se inspirovat babičkami a prababičkami. Ty si totiž uměly poradit za pomoci domácích surovin: vajíček, medu, tvarohu, ovesných vloček, divokých i zahradních rostlin, rostlinných olejů a mnoha dalších věcí. Inspiraci najdete třeba v pořadu Herbář.

Certifikáty ekologické kosmetiky

HCS (pro kosmetiku) a HHPS (výrobky pro domácnost) přípravky netestované na zvířatech. V současnosti se jedná o nejspolehlivější značku, podle které poznáte zboží, jehož výroba se obešla bez pokusů na zvířatech. Ostatní loga a značky s králíčky jsou většinou neprověřené a umisťují se na výrobky pouze na základě prohlášení výrobce. Seznam výrobků s touto značkou najdete na webu Netestováno na zvířatech.

BDIH zaručuje, že kosmetika je vyrobená z rostlin pocházejících z ekologického zemědělství nebo ze sběru ve volné přírodě, neobsahuje ropné a živočišné produkty a není testovaná na zvířatech.

 

CPK (Certifikovaná přírodní kosmetika) česká značka, kterou uděluje organizace Kontrola ekologického zemědělství. Nejedná se však o biokosmetiku, ale o přípravky, jež pocházejí výhradně z rostlin (které mohou vyrůstat i v průmyslovém zemědělství pod palbou agrochemikálií). Existuje i varianta CPK BIO, která značí, že výrobek obsahuje alespoň 10 % surovin z ekologického zemědělství.

 

A další zahraniční certifikáty:

Soil Association Organic Standards organizace udělující tento certifikát zaručuje dodržování ekologických standardů při výrobě produktu i jeho surovin. Nalézt ho můžete mimo jiné i na kosmetických výrobcích.

 

 

Ochranná známka francouzského certifikačního orgánu Ecocert – zaručuje, že část surovin na výrobu pochází z ekologického zemědělství.