Většina lidí věnuje velkou pozornost svému vzhledu. Průměrný Čech utratí ročně kolem 3000 korun za dekorativní kosmetiku a kosmetické přípravky. Další tisíce jsme navíc ochotní platit v nejrůznějších salonech za kosmetické kúry, péči o vlasy, depilaci či pobyty v soláriu – jedna žena za ně může utratit i 50 tisíc korun ročně. Ke kráse si však napomáháme koktejlem syntetických, průmyslově vyráběných chemikálií.
V případě kosmetických přípravků nejde jen o naše zdraví. Při jejich výrobě se například zpracovává ropa a její produkty, což vyžaduje množství energie a vody. Problém pokračuje, jakmile použité přípravky spláchneme do výlevky nebo vyhodíme do popelnice. Umělé látky v nich obsažené se dlouho a špatně rozkládají a zamořují půdu na skládce nebo plavou nerozpuštěné v odpadní vodě.
Lepší volbu proto mohou představovat přípravky vyrobené z rostlin. Ovšem i přípravě bylinných kosmetických preparátů předchází postřikování plantáží chemikáliemi. Proto je lépe volit biokosmetiku.
Pakliže hledáme ohleduplnou a šetrnou kosmetiku, měli bychom si zjistit, jak výrobce ověřuje účinky a bezpečnost svých produktů. Tedy zda je netestuje na zvířatech. Doba pokročila a pro ověření bezpečnosti dané látky lze použít rekonstruovanou lidskou pokožku, rohovkové buněčné linie nebo počítačové modely.
Pokud v kosmetice hledáte „hard core“ ekologický přístup, nechte se inspirovat babičkami a prababičkami. Ty si totiž uměly poradit za pomoci domácích surovin: vajíček, medu, tvarohu, ovesných vloček, divokých i zahradních rostlin, rostlinných olejů a mnoha dalších věcí. Inspiraci najdete třeba u dam z Herbáře.
• Tvorbu lupů ve vlasech zmírní kopřivový výluh, který zároveň posiluje vlasy. Vlasy jím oplachujeme po umytí.
• Směs žloutku a olivového oleje dodá zdraví a lesk suchým a lámavým vlasům.
• Nejlepší kondicionér na suché a lámavé vlasy je plnotučné mléko. Vlasy přelijeme a necháme deset minut působit.
• S tmavými kruhy pod očima si poradí nastrouhaný brambor – nanáší se přímo na pokožku a nechá se působit 15 minut.
• Kostka droždí smíchaná s vodou poslouží jako skvělá pleťová maska proti akné – droždí čistí a účinkuje protizánětlivě.
…a mnoho dalších tipů! Zalistujte herbáři, knihami i internetem. Nezapomeňte ale, že spíš než kosmetikou ovlivníme svůj vzhled (například kvalitu kůže, vlasů a nehtů) správnou výživou a životosprávou. Jezte proto kvalitně a dopřejte si dostatek pohybu i odpočinku.
HCS (pro kosmetiku) a HHPS (výrobky pro domácnost) přípravky netestované na zvířatech. V současnosti se jedná o nejspolehlivější značku, podle které poznáte zboží, jehož výroba se obešla bez pokusů na zvířatech. Ostatní loga a značky s králíčky jsou většinou neprověřené a umisťují se na výrobky pouze na základě prohlášení výrobce. Seznam výrobků s touto značkou najdete na webu Netestováno na zvířatech.
BDIH zaručuje, že kosmetika je vyrobená z rostlin pocházejících z ekologického zemědělství nebo ze sběru ve volné přírodě, neobsahuje ropné a živočišné produkty a není testovaná na zvířatech.
CPK (Certifikovaná přírodní kosmetika) česká značka, kterou uděluje organizace Kontrola ekologického zemědělství. Nejedná se však o biokosmetiku, ale o přípravky, jež pocházejí výhradně z rostlin (které mohou vyrůstat i v průmyslovém zemědělství pod palbou agrochemikálií). Existuje i varianta CPK BIO, která značí, že výrobek obsahuje alespoň 10 % surovin z ekologického zemědělství.
A další zahraniční certifikáty:
Soil Association Organic Standards organizace udělující tento certifikát zaručuje dodržování ekologických standardů při výrobě produktu i jeho surovin. Nalézt ho můžete mimo jiné i na kosmetických výrobcích.
Ochranná známka francouzského certifikačního orgánu Ecocert – zaručuje, že část surovin na výrobu pochází z ekologického zemědělství.