nakupy_

Květiny

Řekni to květinou – nebo radši ne?

Bohužel i v případě květin platí, že nerostou v idylických podmínkách, nýbrž na velkých plantážích či v obřích sklenících a dostávají pravidelný doping v podobě vysokých dávek agrochemikálií. Postřiky insekticidů a fungicidů i chemická hnojiva jsou na denním pořádku. Květinový průmysl se navíc téměř výhradně přesunul do zemí třetího světa, v nichž je legislativa benevolentní kromě k porušování lidských práv na farmách také k celé řadě jedovatých látek. Pěstování květin rovněž odčerpává mnoho vody, které mají sušší země, jako třeba Etiopie či Keňa, kritický nedostatek.

Pracovní podmínky na květinové farmě

Na jednu stranu se dá říct, že květinový průmysl přinese zemím třetího světa ekonomický růst a sníží nezaměstnanost. Ale za jakou cenu? Na květinových farmách musí zaměstnanci (jejichž hlavní část tvoří především ženy) snášet velmi špatné pracovní podmínky – nízký plat, dlouhé směny, dětská práce, nedostatečnou ochranu před používanými pesticidy, fungicidy a dalšími látkami. Kromě toho se zaměstnankyně setkávají se sexuálním obtěžováním. Za takovou šestnácti až dvacetihodinovou směnu si v Keni vyděláte asi třicet korun. Nic moc.

Vystavování se toxickým chemikáliím je na denním pořádku – holinky, rukavice a ochranné oděvy jsou děravé nebo nedostatečné. To má samozřejmě špatný vliv na zdraví, následky jsou kožní problémy, předčasné porody, samovolné potraty, nemocná novorozeňata a v nejhorších případech i smrt.

Jak udělat radost férovou květinou?

V první řadě se zaměřit na zemi původu a certifikaci. Pokud má květina certifikaci Fair Trade, máte zaručené, že na farmách nedochází k porušování lidských práv. Podobné jsou certifikace jsou Flower Label Program, Floverde nebo Kenya Flower Council. Všechny zaručují dodržování lidských práv a pěstování šetrné k životnímu prostředí. 

Další možnost je podpořit květinářství, která fungují na sezónních a lokálních květinách. To jsou například Kytky od potoka, Plevel, Lesem,  brněnské Efemér, pražský Green Decor a další. Najít je můžete na mapě lokálních květinářství.

Pokud přesto nenajdete, zkuste darovat květinu z vlastní zahrady – to je vůbec nejlepší způsob, který předčí všechny certifikáty. Anebo darujte pokojovou rostlinu, která (při správné péči) vydrží déle než několik dní.