nakupy_

Květiny

Řezané květiny, ačkoli se to na první pohled nezdá, spotřebují cestou do našich váz tolik ropy, že by jim to v přepočtu na jejich hmotnost mohl závidět leckterý automobil. Téměř všechny totiž pocházejí z dovozu, bohužel zcela běžně až z Afriky, či dokonce ještě vzdálenější Jižní Ameriky.

citaceČeská republika v průběhu roku 2014 dovezla přes 14 tisíc tun řezaných květin – často z Kolumbie, Ekvádoru, Keni, Etiopie a Thajska?

 

Řekni to květinou – nebo radši ne?

Bohužel i v případě květin platí, že nerostou v idylických podmínkách, nýbrž na velkých plantážích či v obřích sklenících a dostávají pravidelný doping v podobě vysokých dávek agrochemikálií. Postřiky insekticidů a fungicidů i chemická hnojiva jsou na denním pořádku. Květinový průmysl se navíc téměř výhradně přesunul do zemí třetího světa, v nichž je legislativa benevolentní k celé řadě jedovatých látek. Pěstování květin rovněž odčerpává mnoho vody, které mají sušší země, jako třeba Etiopie či Keňa, kritický nedostatek.

Férová i místní květina

Dobré zprávy neuslyšíme ani o pracovních podmínkách na květinových farmách: nedostatek ochranných pomůcek, chybějící odbory, nízké platy, naopak přesčasy a dětská práce. I zde však vznikly programy certifikace fair trade květin, mezi jejichž podmínky patří zákaz dětské práce, nárok na podporu v případě nemoci a na slušnou mzdu pro všechny zaměstnance, zákaz používání vysoce toxických a rakovinotvorných látek či zavedení bezpečnostních opatření, jako jsou ochranné pomůcky pro dělníky.

Už i u nás je stále více možností, jak nakoupit květiny odpovědně a ekologicky. V květinářstvích se ptejte po květinách vypěstovaných na farmě s fairtrade certifikací. Nabízí je například žižkovský Green Decor – květinářství s férovými květinami doplněné produkty z vlastní ekologické květinové farmy, ale i mnohá další květinářství.

Ještě lepší a často snadnější je nakupovat místní květiny (samozřejmě ty, které nebyly vypěstovány za použití velkého množství agrochemikálií). Výhradně z místních a sezonních květin, kořenů a „plevelů“ vytváří nádherné kytice a květinovou výzdobu brněnský Efeméra v Praze třeba Kytky od potoka. Zkuste zapátrat ve svém okolí po místních producentech a květinářích.

Pokud přesto nenajdete, zkuste darovat květinu z vlastní zahrady – to je vůbec nejlepší způsob, který předčí všechny certifikáty.