nakupy_4

Oblečení

Nové trendy se střídají raketovou rychlostí, takže abychom udrželi krok s módou, musíme neustále jenom nakupovat a nakupovat. Tento jev už si vysloužil i vlastní název: rychlá móda (tedy vlastně něco jako fast foody). HDP sice roste, všem to ohromně sekne, ale co ekologické a další dopady?

Podle statistik utratí průměrný Čech či Češka kolem 7000 korun ročně za oděvy. Většinou se přitom ale neřídíme racionálními hledisky (koupím, co nutně potřebuji; vyhodím to, až se to rozpadne), ale spíš emocemi. Na hromadě vyřazených věcí proto často končí i kvalitní kousky.

Skupina mladých dam seskupených kolem informačního projektu I šaty dělaj klima uvádí, že v České republice každoročně vznikne přibližně 180 tisíc tun odpadu z oděvů a textilu.

1.Chcete zelenější šatník?

• Nakupujte oblečení s bio a/nebo fair trade značkou.

• Materiály vybírejte v pořadí: konopí, len, biobavlna, bavlna, viskóza, umělé vlákno.

• Kupujte jen to, co opravdu unosíte. Zní to banálně, ale snadno se vám může stát, že příliš výstřední nebo špatně padnoucí kousek skončí navěky na dně skříně. A ještě si místo něj půjdete koupit jiný.

• Pořiďte si několik kvalitních nadčasových věcí. U žen to může být klasická bílá košile, dobře padnoucí džíny, černé kalhoty nebo sukně… Jsou to věci, které užijete napříč sezonami i módními trendy a pomocí doplňků z nich vytvoříte modely pro slavnostní i neformální příležitosti. Muži mají podobnou možnost: tmavý, nikoli nutně černý oblek (pro neformálnější příležitosti je možné použít místo společenských kalhot tmavé džíny), bílá či bledě modrá košile, kravata nebo další doplňky podle příležitosti.

• Navštivte second handy, burzy, internetové aukce a bazary. Ekologická stopa oblečení z druhé ruky je malá a můžete najít opravdu kvalitní a originální kousky.

• Řadu věcí (například společenské šaty, smokingy, karnevalové kostýmy i luxusní kabelky) nemusíte kupovat, dají se totiž pronajmout v půjčovně.

• Těhotenské, dětské, sportovní a další věci, které už vaše rodina nevyužije, nabídněte příbuzným nebo známým. Co nenajde využití opravdu nikde, odneste do charity nebo do kontejneru na textil (viz kapitola Odpady).

• Co si ušijete sami, nemusejí šít dělnice, nebo dokonce děti ve třetím světě. Pokud to neumíte, nevadí, najděte si švadlenu nebo krejčího. Hotové rukodělné věci můžete koupit i přes internet – například na známém Fler.

• Malá vada ještě neznamená, že oblečení musí jít do popelnice. Opravny oděvů a švadleny dokážou vyměnit pokažený zip, upravit délku nohavic či vyměnit podšívku. Užitečné kontakty můžete vyhledat snadno například přes Firmy.cz.

Hlavně správný materiál

Ještě na počátku 20. století se šaty vyráběly výhradně z přírodních materiálů. Postupně však došlo na objev umělých vláken vyráběných z ropy: nylon, polyester, polyamid a podobně. Mají řadu výhod – látky z nich se méně mačkají, snadno se udržují, rychleji schnou a jsou odolnější. Jejich zhotovení však vyžaduje mnohem více energie.

Věděli jste, že… vyrobit polyester je zhruba třináctkrát energeticky náročnější než vyrobit bavlnu? Pokud bychom polyesterové oděvy nosili až do roztrhání, energetický vklad by se asi vyplatil. To ovšem jaksi nezapadá do kontextu současných trendů.

Obecně se dá říct, že přírodní materiály mají menší ekologickou stopu než umělá vlákna. Pokud však sháníte kousky, které vydrží a mají nenáročnou údržbu (žádné žehlení či praní na vysoké teploty), klidně sáhněte po těch umělých. Používání oděvů je totiž z hlediska spotřeby vody, chemikálií a energie náročnější než jejich výroba.

O tom, jak prát a přitom moc neutratit za elektřinu a nepumpovat škodlivé látky do řek, se dočtete v kapitole Domácnost.

Jak je na tom bavlna?

Ani s bavlnou to však není pro náročné zákazníky jednoznačné. Bavlníkové plantáže dostávají vysoké dávky pesticidů. I když zabírají jen necelá 3 % světové zemědělské půdy, pohltí 8–10 % světové spotřeby pesticidů. V suchých oblastech navíc bavlna vyžaduje soustavné zavlažování, což například v Uzbekistánu způsobilo dramatické vysychání Aralského jezera.

Věděli jste, že… na výrobu jedněch džínů je potřeba asi 8500 litrů vody?

Tomu všemu se můžete vyhnout, pokud sáhnete po oblečení z biobavlny (u zahraničních značek hledejte označení organic cotton), při jejímž pěstování se používá až o 90 % méně chemie než v případě běžné bavlny. Biooblečení pro dospělé i pro děti je k dostání v řadě internetových obchodů (napr. Ecovoice), v bioobchodech a stále častěji i u velkých konfekčních řetězců.

Oblečení zblízka

S bavlnou se pojí ještě jedna potíž – dováží se k nám z veliké dálky, s čímž souvisí vysoké znečištění. Existují i přírodní materiály, které lze pěstovat v našich podmínkách: len a konopí. Lněné plátno snadno koupíte v obchodech s metráží, avšak patrně nebude české výroby, protože zpracovatelé u nás přestali fungovat. Konopí tak běžně dostupné není, takže se musíte poohlédnout po speciálních zdrojích, doporučujeme hlavně e-shopy (do vyhledávačů zadávejte i anglický výraz „hemp“, výrobky z konopí ho mají často v názvu).