Nekupujte zbytečnosti – Prevence odpadů

S odpady je to vlastně podobné jako s Vaším zdravím. Nejdostupnějším a nejlevnějším lékem je prevence. Jak tedy nakupovat a žít, abychom vyprodukovali co nejmenší hromadu nepotřebných věcí?

Před nákupem se sami sebe ptejte:


1.
Potřebuji to skutečně?
2.
Nemám podobnou věc už doma?
3.
Nemám něco, co bych mohl/a použít místo toho?
4.
Nemohu si to půjčit?
5.
Kolik mohu ušetřit, když si to nekoupím?

Na nákup s trvanlivou textilní taškou

Kdysi byly igelitové tašky na nákup běžně zdarma. Dnes jsou zdarma igelitové sáčky, tašky si již člověk za pár korun musí zaplatit. Spočítejte si však, jak často chodíte nakupovat a kolik sáčků/tašek na každý nákup potřebujete. Kde je všem těmto jednorázovým plastovým sáčkům a taškám konec? Proto jsou skvělou volbou tašky textilní. Zejména na těžké nákupy dobře poslouží ty jutové nebo plachtovinové, které unesou desítky kilogramů. Elegantní řešení pro menší nebo neplánované nákupy nabízí také stará dobrá síťovka nebo dnes populární plátěné tašky. Na chleba a pečivo můžete místo igelitových sáčků používat stylovou a praktickou látkovou kapsu. Užíváním těchto udržitelných tašek podporujete nejen svoji peněženku, ale i přírodu. Plus tašky samozřejmě můžete využívat i jindy než jen na nákupech.

Bez baleného zboží

Každý z nás ročně vyhodí přes ¾ metráku obalů. Supermarkety jimi své zákazníky doslova zahlcují. Mnohé výrobky v podstatě připomínají mumie zabalené do několika vrstev různých materiálů. Například banány či pomeranče spotřebitel nejdříve před konzumací stejně musí oloupat, proč je tedy kupovat ještě v plastových obalech? Ve většině supermarketech se bohužel obalům nevyhneme. Lepší možností jsou například bezobalové obchody či farmářské trhy. Pro ovoce či zeleninu pak můžete se svou taškou zamířit například na farmářské trhy.

Bezobalové obchody

Čistě bezobalové obchody najdete spíše ve větších městech – např. v Praze, Olomouci či Brně. Bezobalovou sekci mají ale i menší obchody např. se zdravou výživou v mnoha menších městech. V bezobalových obchodech seženete produkty jako luštěniny, koření, sušené ovoce, čokoládu nebo třeba drogerii. Stačí si přinést vlastní nádoby, do kterých si zvolenou surovinu naberete. Předcházíte tím vzniku zbytečného odpadu z jednorázových obalů a podporujete cestu odpovědnější distribuce. Bez obalu můžete nakupovat také v některých “bioklubech”, kde si skupina lidí nebo celá komunita nakupuje lokální (bio) produkty. Všechny obchody, ve kterých můžete nakupovat bez obalu, pro vás mapuje REDUCA.CZ

Jak na nákup potravin

• Vybírejte raději co nejméně zabalené výrobky. Jedna vrstva je až dost.

• Dejte přednost nebalené čerstvé zelenině a ovoci před konzervami nebo polotovary – čerstvé jídlo navíc většinou lépe chutná a bývá výživnější.

• Když už polotovary, tak místo plechovky nebo jiného jednorázového obalu kupte skleničku – někdy je vratná, a pokud ne, využijte ji v budoucnu sami (nebo ji darujte někomu, kdo rád zavařuje).

• Větší (rodinná) balení mají v poměru k obsahu méně obalu. Často bývají i levnější.

• Vybírejte zboží s recyklovatelným obalem. Pořadí je následující: papír, sklo, polyetylen, polystyren, železo, hliník.

• Měkčeným PVC obalům, které obsahují škodlivé ftaláty, se raději vyhněte velkým obloukem. A pro nápoje platí pivní pravidlo „plast je fuj“. PET lahev na mléko ještě ujde, tetrapakový obal není nic moc – lze jej recyklovat, ale skládá se z několika vrstev materiálu, což komplikuje jeho zpracování a zvyšuje energetickou náročnost. Nejhorší je ovšem hliníková plechovka. Při její výrobě se spotřebuje ohromné množství energie a vznikne spousta dalších odpadů.

• Kupujte nápoje ve vratných lahvích. Hnutí DUHA prosadilo do zákona pravidlo, že každý supermarket musí zákazníkům umožnit nákup nejen piva, ale i limonády, minerálek nebo sirupů také ve vratných lahvích. Pokud je v regálu nenajdete, urgujte Českou obchodní inspekci. Kontakty na svůj kraj najdete na www.coi.cz.

Další tipy, jak se vyhnout odpadům

• Věcem na jedno použití  zbytečně plní popelnice. Prakticky vždy k nim existuje trvanlivá varianta.

• Balené vodě – výzkumy potvrzují, že voda z kohoutku má stejnou a někdy i mnohem vyšší kvalitu než balená voda z obchodu. Je totiž vždy čerstvá a správně skladovaná v temnu a chladu, což se o vodě v plastových lahvích říct nedá. Kohoutková se také častěji kontroluje a musí dodržovat přísnější parametry.

• Papírové záplavě – lépe snad nelze popsat množství nejrůznějších letáků a reklamních novin, které nám každý den chodí do schránek a které pak musíme odnášet do kontejneru. Nalepte si na schránku oznámení typu „Nevhazujte reklamní materiály“. Pokud ho roznašeči ignorují, žádejte nápravu u distributora nebo firmy, jíž reklama patří: na letácích je kontakt, nebo dokonce číslo infolinky. Jestliže se ani pak nic nestane, stěžujte si na živnostenském odboru krajského úřadu, respektive pražského magistrátu (stačí to udělat prostřednictvím e-mailu), který může distributorovi udělit pokutu. Dojde-li na právní argumenty, odkažte se na zákon o regulaci reklamy č. 40/1995.