Nekupujte odpadky

S odpady je to vlastně podobné jako s vaším zdravím. Nejdostupnějším a nejlevnějším lékem je prevence. Jak tedy nakupovat a žít, abychom vyprodukovali co nejmenší hromadu nepotřebných věcí?

Před nákupem se sami sebe ptejte:
1. Potřebuji to skutečně?
2. Nemám podobnou věc už doma?
3. Nemám něco, co bych mohl/a použít místo toho?
4. Nemohu si to půjčit?
5. Kolik mohu ušetřit, když si to nekoupím?

Na nákup s trvanlivou textilní taškou. Zejména na těžké nákupy dobře poslouží ty jutové nebo plachtovinové, které unesou desítky kilogramů. Elegantní řešení pro menší nebo neplánované nákupy nabízí také stará dobrá síťovka nebo dnes populární plátěné tašky. Na chleba a pečivo můžete místo igelitových sáčků používat stylovou a praktickou látkovou kapsu.

Bez baleného zboží. Každý z nás ročně vyhodí přes tři čtvrtě metráku obalů. Supermarkety jimi své zákazníky doslova zahlcují. Mnohé výrobky v podstatě připomínají mumie zabalené do mnoha vrstev různých materiálů.

1.Jak tedy nekupovat jídlo s odpadky?

• Vybírejte raději co nejméně zabalené výrobky. Jedna vrstva je až dost.

• Dejte přednost nebalené čerstvé zelenině a ovoci před konzervami nebo polotovary – čerstvé jídlo navíc lépe chutná a obsahuje více vitamínů.

• Když už polotovary, tak místo plechovky nebo jiného jednorázového obalu kupte skleničku – někdy je vratná, a pokud ne, využijte ji v budoucnu sami (nebo ji darujte někomu, kdo rád zavařuje).

• Větší (rodinná) balení mají v poměru k obsahu méně obalu.

• Vybírejte zboží s recyklovatelným obalem. Pořadí je následující: papír, sklo, polyetylen, polystyren, železo, hliník.

Měkčeným PVC obalům, které obsahují škodlivé ftaláty, se raději vyhněte velkým obloukem. A pro nápoje platí pivní pravidlo „plast je fuj“. PET lahev na mléko ještě ujde, tetrapakový obal není nic moc – lze jej recyklovat, ale skládá se z několika vrstev materiálu, což komplikuje jeho zpracování a zvyšuje energetickou náročnost. Nejhorší je ovšem hliníková plechovka. Při její výrobě se spotřebuje ohromné množství energie a vznikne spousta dalších odpadů.

• Hnutí DUHA prosadilo do zákona pravidlo, že každý supermarket musí zákazníkům umožnit nákup nejen piva, ale i limonády, minerálek nebo sirupů také ve vratných lahvích. Pokud je v regálu nenajdete, urgujte Českou obchodní inspekci. Kontakty na svůj kraj najdete na www.coi.cz.

• Jestliže máte možnost, stáčejte si nápoje z automatu.

V neposlední řadě – objevte kouzlo tzv. bezobalových nákupů. Čistě bezobalové obchody najdete zatím spíše ve větších městech – např. v Praze nebo Olomouci, bezobalovou sekci mají ale i menší obchody např. se zdravou výživou v mnoha menších městech. Bez obalu můžete nakupovat také v některých “bioklubech”, kde si skupina lidí nebo celá komunita nakupuje lokální (bio) produkty – jako například v rámci iniciativy Žijeme spolu v Orlických horách. Všechny obchody, ve kterých můžete nakupovat bez obalu, pro vás mapuje REDUCA.CZ

Dejte jim sbohem…

• Věci na jedno použití zbytečně plní popelnice. Prakticky vždy k nim existuje trvanlivá varianta.

• Balená voda – výzkumy potvrzují, že voda z kohoutku má stejnou a někdy i mnohem vyšší kvalitu než balená voda z obchodu. Je totiž vždy čerstvá a správně skladovaná v temnu a chladu, což se o vodě v plastových lahvích říct nedá. Kohoutková se také častěji kontroluje a musí dodržovat přísnější parametry.

• Papírová záplava – lépe snad nelze popsat množství nejrůznějších letáků a reklamních novin, které nám každý den chodí do schránek a které pak musíme odnášet do kontejneru. Nalepte si na schránku oznámení typu „Nevhazujte reklamní materiály“. Pokud ho roznašeči ignorují, žádejte nápravu u distributora nebo firmy, jíž reklama patří: na letácích je kontakt, nebo dokonce číslo infolinky. Jestliže se ani pak nic nestane, stěžujte si na živnostenském odboru krajského úřadu, respektive pražského magistrátu (stačí to udělat prostřednictvím e-mailu), který může distributorovi udělit pokutu. Dojde-li na právní argumenty, odkažte se na zákon o regulaci reklamy č. 40/1995.