Ze starého nové

Řada věcí končí na skládkách úplně zbytečně. Mohly by totiž ještě docela dobře sloužit buď svému vlastnímu, nebo jinému účelu. Rovněž většinu mírně nefunkčních věcí – spotřebiče, hodiny, hračky, nábytek, ale i obuv a oblečení – lze opravit. Znovuvyužití věcí je vždy lepším řešením než recyklace, která stojí nějakou energii.

Velký objem domovního odpadu tvoří zavržené bytové zařízení. Přitom právě při rekonstrukci a zařizování bytu můžeme při troše snahy s věcmi čarovat a tvořit ze starého nové. Někteří bytoví architekti se na resuscitaci starých věcí přímo zaměřují a s jejich pomocí vytvářejí stylové interiéry. Navíc pokud tomu neříkáme „věci po babičce“, ale „vintage“, zní to úplně jinak. Namísto expedice starých věcí na skládku nebo do spalovny můžeme například:

• přečalounit židle a křesla
• natřít odřený stůl, židle, skříně, dveře, dveřní rámy… zkrátka, co se dá
• odštípnuté kousky nábytku zapravit dřevotmelem
• u kuchyňské linky vyměnit pouze dvířka, pokud je korpus zachovalý
• koberec nebo čalouněný nábytek nechat profesionálně na mokro vyčistit, aby prokoukl a zbavil se nánosů prachu
• kovové věci dát nově pochromovat, pozinkovat, vyleštit
• spoustu krásných a funkčních věcí pořídit v secondhandovém prodeji nebo na inzerát (detaily najdete v kapitole Nákupy)

Nový život můžete vdechnout také nejrůznějším drobnostem:
• Staré struhadlo může posloužit jako držák náušnic.
• Ze starých sklenic a lahví můžete vyrobit originální svítidla.
• Inspirací je plný internet. Spoustu kreativních tipů naleznete například na stránce Pinterest.

Snaha o prodloužení života věcí dala vzniknout hnutí Repair café, u nás známému jako OpraKavárna. Zatím se jedná o jednodenní akce, při nichž se setkávají opraváři nejrůznějšího druhu a lidé s věcmi, které chtějí opravit. Mimo tato setkání zprostředkovává „kavárna“ kontakty na vhodné opraváře (více zjistíte na webu) a OpraKavárna už má i své sběrné a výdejní místo. Prostor pro výměnu a přetváření odložených věcí poskytuje v Praze také Zdrojovna. Pokud máte k podobným vymoženostem velkých měst daleko, poohlédněte se po opravářích nebo třeba místních kutilech kolem vašeho domova.

Buďte free

Mnoho pokladů se dá najít také na smetištích, v kontejnerech nebo nelegálních odkladištích. Tato skutečnost dala už někdy v osmdesátých letech v New Yorku vzniknout hnutí freeganů. Moderní freegani nejsou žádní podivíni nebo bezdomovci. Často jde o dobře situované a vzdělané lidi, kteří chtějí snížit ekologické dopady svého životního stylu. V New Yorku prý můžete u kontejneru narazit na učitele i státního úředníka středního věku.

Co všechno se dá najít mezi odpadky? Elektronika, oblečení, bytové doplňky, knihy, květináče a často (především v blízkosti supermarketů) i velké množství jídla (předcházet vyhazování potravin se snaží například iniciativa Food Not Bombs). Velké kontejnery a sběrné dvory pro změnu obsahují spoustu využitelného stavebního materiálu – cihel, dřeva a podobně.

Bazary

Za pozornost stojí také způsob, jak snížit množství odpadu produkovaného v obci. Obec má povinnost jej odstranit, což je dost drahé. Při sběrných dvorech lze zřídit bazar s použitelným zbožím nebo nepotřebné věci darovat tzv. charitativním obchodům, které je prodají a zisk věnují neziskovým organizacím. Zatím to tak funguje hlavně v zahraničí, ale už i u nás máme první vlaštovky (třeba v Praze či Brně).

Nepotřebné věci je možné získat nebo udat zdarma také na známé komunitní stránce Freecycle, přes kterou si denně miliony lidí na celém světě přenechávají (a tudíž nevyhazují) údajně až 600 tisíc tun různých předmětů. U nás už operuje v Praze, celkově působí v 85 zemích světa. Podobným, ryze českým podnikem je Nevyhazuj to, který funguje celorepublikově.