potraviny_

Kde potraviny nakupovat

Existují cesty, jak potraviny získat, aniž bychom za ně museli něco platit. Jedná se například o pěstování vlastních plodin, sbírání bylinek či ovoce v přírodě, výměna nebo v neposlední řadě dumpster diving. Většinu jídla ale většina lidí stejně raději nakupuje, neboť je to nejjednodušší, nejspolehlivější a nejrychlejší cesta, jak potraviny získat. Placení a návštěvám obchodů se tak stejně většinou nelze vyhnout, proto nabízíme i několik tipů, jak a kde nejlépe nakupovat.

Vydejte se na trh

Nakupování na trhu má tradici i určité kouzlo. Dejte ovšem pozor, od koho a jaké potraviny nakupujete – občas jsou mezi místními farmáři přimíchané i stánky pouhých překupníků, kteří nabízejí dovážené produkty. Kvalitní farmářské trhy proto už mají svoji asociaci. Správný trh by měl jasně označit skutečné producenty, bio prodejci musí mít viditelně vystavený certifikát. Podrobné informace o farmářských trzích v Praze najdete na stránkách občanského sdružení Archetyp, seznam tržišť nejenom v Praze, ale v celé republice, najdete na stránkách Nakupuj lokálně.

Nakupujte u svého farmáře

Nejjistější cestou, jak si opatřit zaručeně místní a čerstvé potraviny, je najít si „svého“ farmáře. 

Není přitom nutné jezdit vždy na farmu – někteří farmáři dovážejí vlastní produkci pravidelně do města nebo nabízejí praktický odběr bedýnek. Najděte si toho svého v našem adresáři farmářů. Můžete od něj odebírat ovoce, zeleninu, živočišné produkty a další. Sice Vás to nevyjde na stejné peníze jako v supermarketu, ale máte záruku kvality, původu jídla, přispějete tím více svému zdraví a planetě, neboť investujete do zemědělství, které podporuje šetrnější cestu k životnímu prostředí i nakládání se zvířaty.

TIP: Důvodům, proč nakupovat sezónní a lokální potraviny, se věnujeme v dalších článcích této kapitoly. Rovněž zde najdete rozdíly mezi ekologickým a konvenčním zemědělstvím – živočišnou i rostlinnou produkcí, bio a nebio produkty.

Komunitou podporované zemědělství (KPZ)

Pokud hledáte dlouhodobější a jistý zdroj místních potravin, podpořte „svého“ farmáře dopředu na celou sezonu prostřednictvím komunitou podporovaného zemědělství (KPZ). Jedná se v podstatě o partnerství mezi farmářem a spotřebitelem stvrzené smlouvou. Vy tak máte jistotu zásobování kvalitními a čerstvými produkty na smluvené období, farmář naopak jistotu odbytu a finance nutné na zajištění produkce.

V současnosti u nás existují desítky takových skupin po celé republice. Některé z nich úspěšně fungují s oboustranně plnou kapacitou, jiné ještě hledají podílníky či farmáře. Podrobnosti o všech skupinách najdete v adresáři farmářů. Adresář shromažďuje také informace o vznikajících KPZ, které své členy nebo farmáře teprve hledají. Pokud nenajdete vhodnou skupinu k zapojení, zkuste si vytvořit vlastní!

Další podrobnosti a aktuality ze světa „kápézetek“ se dozvíte zde.

Založte si bioklub

Biokluby jsou svépomocné skupiny, které si zajišťují hromadný nákup a dovoz potravin od různých farem nebo dodavatelů, případně hromadné objednávky od výrobců bioproduktů. Bioklub si nejčastěji zakládají skupiny přátel, sousedů, kolegů nebo rodičů z mateřských center a společnými silami si tak šetří čas a náklady na shánění kvalitních potravin. Bioklub je neformální a záleží jen na Vás, jak si ho nastavíte. O tom se můžete dozvědět více v jedné z našich publikací.

Zlevněnky

Zlevněnky jsou prodejny, kde lidé nakoupí potraviny za sníženou cenu, mnohdy o více než 50 % původní ceny. Naleznete zde jogurty, sušenky, sladkosti, veganské potraviny, maso a mléčné výrobky, luštěniny, koření, konzervy, víceméně vše možné kromě ovoce a zeleniny. Vždycky je v nich přeplněno. Za nízké ceny zde lidé nakupují z důvodu, že zboží má většinou prošlou dobu minimální trvanlivosti. To ovšem neznamená, že je zkažené. Je třeba si dávat pozor na rozdíl mezi minimální trvanlivostí a datem spotřeby. Zboží s prošlým datem spotřeby se prodávat nesmí. S prošlou dobou minimální trvanlivosti ano, ale musí se označit tak, aby o tom zákazník věděl. 

Zlevněnky začínají nabývat na popularitě. Zkuste se podívat na internet, najít si podle map nejbližší obchod a zajít se tam podívat. Občas tam člověk uloví skvělé jídlo za minimální cenu, takže to za pokus stojí. Navíc šetříme potravinami, které se nevyhodí, ale mohou ještě někomu posloužit.

Datum minimální trvanlivosti vs. Datum spotřeby

Na potravinách nás někdy matou i dva podobné, ale ve skutečnosti rozdílné údaje:

Datum minimální trvanlivosti označuje, do kdy by potravina měla zůstat kvalitní Nejčastěji se uvádí na sušených, zmrazených, konzervovaných a jiných trvanlivých potravinách. Potraviny po datu minimální trvanlivosti můžete sníst, pokud jste je skladovali tak, jak je uvedeno na obalu a obal není poškozen. Je možné, že po uplynutí data minimální trvanlivosti potravina ztratí svou chuť, vůni, strukturu. Pokud je ale obal neporušený a potravina voní i chutná tak, jak by měla, její konzumace by měla být bezpečná. Otevřené potraviny po datu minimální trvanlivosti raději už nejezte.

Datum spotřeby uvádí, do kdy je bezpečné potravinu jíst. Uvádí se zpravidla na čerstvých potravinách a na takových, které se rychle kazí. Potraviny po uplynutí data spotřeby byste už neměli jíst, ani když jste dodrželi podmínky skladování. Ty by měly být v tomto případě dodrženy, jinak Vám hrozí zdravotní komplikace. Datum spotřeby můžete prodloužit okamžitým zmrazením potraviny. Po otevření potraviny s uvedeným datem spotřeby dodržujte i ostatní pokyny, jak skladování a pokyn pro spotřebování do uvedeného počtu dní po otevření.

Pěstujte si vlastní

Jestliže máte před svým domem byť jen malý kousek půdy, zkuste si na něm zasít bylinky, které často používáte v kuchyni, vysadit rybízový keř nebo vypěstovat několik keříků rajčat, jahod či hrách. Zpestření a doplnění jídelníčku mohou zajistit i truhlíky nebo různé vertikální pěstitelské systémy na balkoně – třeba z palet. Pěstovat můžete i na parapety za okny, popřípadě můžete mít pár květináčů s bylinkami uvnitř bytu či domu. Pravděpodobně nepokryjete celou Vaši spotřebu, ale minimálně budete moci obohatit jídelníček čerstvými a kvalitními potravinami z vlastní zahrádky, ušetříte pár peněz a nebudete muset nakupovat (to se obzvláště vyplatí v případě bylinek). 

Sbírejte

Mnoho plodin roste kolem nás a jsou zcela zdarma. Nebojte se si nasbírat vlastní bylinky či ovoce. Na bylinky mnohdy šlapeme a ani neznáme jejich užitek, zkuste tedy zapátrat a využít přírody kolem sebe. Můžete si natrhat například medvědí česnek, kopřivu (ze které lze sušit listy na čaj, kopřivová semínka sníst, potažmo celé kopřivy lze odšťavit), dále pampelišky, šípky a mnoho dalších. 

Další, jednou z klasických českých zálib, je houbaření. Vyrazte tedy v sezóně na houby, zpracujte je (usušte, zavařte,…) a udělejte si zásoby na pár měsíců. 

Ve volné přírodě pak můžeme hledat i divoké ovoce či ořechy. K tomu může posloužit komunitní platforma Na ovoce, kde si můžete najít divoké plodiny ve Vaší blízkosti. Pokud zrovna nejste v ČR, můžete využít fruitmap.org, která mapuje i další státy než jen Českou republiku.

Sdílejte, vyměňujte

Pokud máte něčeho příliš, zkuste potraviny nabídnout svému okolí – a například je vyměnit za něco, co se zase hodí Vám. Pokud nemáte v blízkém okolí a mezi známými nikoho takového, můžete se účastnit tzv. swap akcí nebo přidat do swapových skupin (swap pochází z anglického jazyka „výměna“). Například na Facebooku je mnoho swapových skupin, nejčastěji pojmenovaných podle místa, kde výměna probíhá. Každý, kdo chce něco vyměnit, svůj předmět nafotí a nabídne v online prostoru. Pak už je na něm, s kým a za co si výměnu domluví. Nemusí se ani jednat pouze o jídlo. Můžete tak například vyměnit plyšáka po odrostlém dítěti za košík jablek nebo domácí marmeládu. Možné je všechno.

Dumpster diving

Jako poslední tip máme ten nejvíce kontroverzní a pro opravdové odvážlivce a nadšence, a to tzv. dumpster diving. Česky lze toto slovní spojení volně přeložit jako „ponor do odpadků“ či „vybírání kontejnerů“. Jedná se o prohledávání kontejnerů supermarketů, ve kterých se nachází vyhozené potraviny, které obchod z různých důvodů uzná za neprodejné. V tomto smyslu se jedná o jakýsi pokus o recyklaci, zerowaste a protest proti konzumnímu způsobu života a snahu o šetření zdrojů. Problémem se však může jevit právní stránka, minimálně u nás v České republice. Z právního hlediska se totiž tato činnost obvykle hodnotí jako přestupek nebo krádež, pokud hodnota věcí přesáhne 5 000 korun. Navíc se člověk nachází na soukromém pozemku, jelikož zde se většinou nachází i kontejnery s potravinami. Činnost však často bývá tolerována a „úlovek“ zřídkakdy (spíše nikdy) přesáhne částku 5 000 Kč. Většinou Vás pak může vyhodit zaměstnanec, security a podobně, ale ke střetu s policií téměř nedochází. 

Tato činnost je zároveň spíše pro silné žaludky, protože mezi potravinami, které jsou naprosto v pořádku, nezávadné a mnohdy i před datem spotřeby a minimální trvanlivosti, můžete narazit a narazíte na potraviny, které to již tzv. „mají za sebou“ a jejich zápachu se tak občas také nevyhnete. 

Pokud Vás činnost více zajímá a nevíte jak začít, mohla by Vám pro orientaci pomoci mapa dumpstermap.org, která je vytvořena od lidí lidem a můžete si tak najít místo na dumpster a komentáře k němu. Dejte si však pozor na data zveřejnění komentářů, neboť mnoho míst se postupně zavírá a zamyká, aby se tam lidé nedostali a odpadky si nebrali.