potraviny_

Kde potraviny nakupovat

Jestliže máte před svým domem byť jen malý kousek půdy, zkuste si na něm zasít bylinky, které často používáte v kuchyni, vysadit rybízový keř nebo vypěstovat několik keříků rajčat, jahod či hrách. Zpestření a doplnění jídelníčku mohou zajistit i truhlíky nebo různé vertikální pěstitelské systémy na balkoně – třeba z palet.

Protože ale většinu jídla budete muset stejně koupit, nabízíme několik tipů, jak nejlépe nakupovat.

Vydejte se na trh

Nakupování na trhu má tradici i určité kouzlo. Dejte ovšem pozor, od koho a jaké potraviny nakupujete – občas jsou mezi místními farmáři přimíchané i stánky pouhých překupníků, kteří nabízejí dovážené produkty. Kvalitní farmářské trhy proto už mají svoji asociaci. Správný trh by měl jasně označit skutečné producenty, bioprodejci musí mít viditelně vystavený certifikát. Podrobné informace o farmářských trzích v Praze najdete na stránkách občanského sdružení Archetyp, seznam tržišť nejenom v Praze, ale v celé republice, najdete na stránkách Nakupuj lokálně.

Nakupujte u svého farmáře

Nejjistější cestou, jak si opatřit zaručeně místní a čerstvé potraviny, je najít si „svého“ farmáře.
Není přitom nutné jezdit vždy na farmu – někteří farmáři dovážejí vlastní produkci pravidelně do města nebo nabízejí praktický odběr bedýnek. Najděte si toho svého v našem adresáři farmářů.

Komunitou podporované zemědělství
Pokud hledáte dlouhodobější a jistý zdroj místních potravin, podpořte „svého“ farmáře dopředu na celou sezonu prostřednictvím komunitou podporovaného zemědělství (KPZ). Jedná se v podstatě o partnerství mezi farmářem a spotřebitelem stvrzené smlouvou. Vy tak máte jistotu zásobování kvalitními a čerstvými produkty na smluvené období, farmář naopak jistotu odbytu a finance nutné na zajištění produkce.

V současnosti u nás existují desítky takových skupin po celé republice. Některé z nich úspěšně fungují s oboustranně plnou kapacitou, jiné ještě hledají podílníky či farmáře. Podrobnosti o všech skupinách najdete v adresáři farmářů. Adresář shromažďuje také informace o vznikajících KPZ, které své členy nebo farmáře teprve hledají. Pokud nenajdete vhodnou skupinu k zapojení, zkuste si vytvořit vlastní!

Další podrobnosti a aktuality ze světa „kápézetek“ se dozvíte zde.

Založte si bioklub

Biokluby jsou svépomocné skupiny, které si zajišťují hromadný nákup a dovoz potravin od různých farem nebo dodavatelů, případně hromadné objednávky od výrobců bioproduktů. Bioklub si nejčastěji zakládají skupiny přátel, sousedů, kolegů nebo rodičů z mateřských center a společnými silami si tak šetří čas a náklady na shánění kvalitních potravin. Bioklub je neformální a záleží jen na vás, jak si ho nastavíte.