Cesta tam a zase zpátky

Běžný obrázek, který zná každý, kdo dojíždí autem do města do práce: dlouhá kolona aut, pomalé popojíždění, nervózní pohledy na hodinky, nudící a pošťuchující se děti, marné hledání místa, kde by se dalo zastavit před školou… Což takhle zkusit to jinak?

Městská hromadná doprava je levnější než auto, a pokud nejsou její vozy zrovna přecpané, je to i daleko klidnější a méně stresující varianta.
• Můžete také vystoupit o zastávku dřív a projít se parkem, rozproudit krev a psychicky se připravit na náročný den. Ranní chůze vás probudí a cestou z práce si při pohybu vyčistíte hlavu a uvolníte nahromaděný stres.
• Máte-li vhodnou trasu a možnost „parkování“, můžete jezdit do práce na kole. Jezdíte-li tak pravidelně, „lobbujte“ u svých nadřízených za zřízení zabezpečeného parkovacího místa pro kola a třeba i sprchy a šatny na převlečení. Každoročně se navíc můžete přihlásit do soutěže Do práce na kole – kromě možné výhry získáte také dobrou motivaci.

Pokud nelze jinak než autem, zkuste jej alespoň co nejvíce vytížit. Nemáte ve svém okolí kolegu nebo známého, který jezdí stejnou nebo podobnou trasou? Mohli byste jezdit spolu a šetřit peníze za benzín třeba na společné posezení v kavárně po práci. Podobná sousedská výpomoc může zafungovat, jestliže vozíte děti do školy autem: zkuste se sdružit s jinými rodiči a v „taxislužbě“ se střídat.

Více tipů k šetrným cestám do práce najdete v kapitole Doprava.