Zelená kancelář

Stovky kilogramů papíru, spousta kilowattů energie, velké množství zboží a přístrojů – zkrátka běžná kancelář. Ale jde to i zeleněji – mnohé z tohoto zboží lze nahradit šetrnými výrobky s nižší spotřebou energie i menším množstvím odpadů nebo zavést úsporná opatření, a ušetřit tak velké množství surovin, exhalací a veřejných či firemních peněz.

1.Papír

Papír je na první pohled sympatický materiál – lehký, málo objemný, vyrábí se z obnovitelných surovin a patří mezi tradiční výrobky. Výroba papíru je však značně energeticky náročná a vyžaduje velké množství vody. A samozřejmě také dřeva.

Na jednu tunu vyrobeného papíru padnou i tři tuny dřeva. Ročně u nás spotřebujeme kolem 150 kg papíru na osobu, přičemž toto číslo každý rok roste asi o pětinu.

Šetřit papírem se proto opravdu vyplatí. Je to jedna z nejsnadnějších věcí, které lze v kanceláři zavést i bez posvěcení nadřízených. Jak?

• Tiskněte oboustranně veškeré dokumenty. Když se chystáte na nákup nové tiskárny či kopírky, hledejte takovou, která umožňuje duplexní tisk a možnost tisknout či kopírovat dvě stránky dokumentu na formát A4. Kopírky s duplexem jsou v cenovém srovnání jen zanedbatelně dražší než obyčejné.

• Využijte vyřazený jednostranně potištěný papír. Pokud neobsahuje citlivá data, zřiďte na něj krabici nebo zásobník umístěný vedle kopírky či tiskárny. Lze jej využít pro tisk interních dokumentů nebo pro zkušební tisky. Jestliže se vám nahromadí a nebude po něm poptávka, můžete si ho s kolegy rozebrat domů pro děti na kreslení nebo ho věnovat některé škole.

• Před tiskem upravujte. Zmenšete písmo nebo odstraňte obrázky, pokud nejsou potřeba. Využijte funkci oboustranného tisku a společného tisku dvou stránek na jednu stranu A4.

• Používejte recyklovaný papír. Každá tuna recyklovaného papíru vyrobená místo tuny papíru „čerstvého“ ušetří zhruba 14 stromů. Katalog výrobků z recyklovaného papíru najdete na stránkách sdružení Arnika. Všechna hodnocení i doporučení k jednotlivým značkám a typům papíru si můžete pročíst tady.

A především, netiskněte to, co nemusíte. Před lety se předpovídalo, že éra elektronických dat přinese velké úspory papíru. Nepřinesla. Každá internetová stránka nebo e-mail většinou obsahuje tlačítko „tisknout“, které svádí k tomu, „hodit“ si text okamžitě na papír. Tiskněte pouze to, co je určeno k archivaci nebo k vepisování poznámek. Můžete si přidat také do zápatí vašeho e-mailu výzvu: „Myslete na stromy, vodu a čistý vzduch. Skutečně potřebujete vytisknout tento e-mail?“

2.Šetrné kancelářské potřeby

Projděte si obsah svých psacích stolů a prohlédněte si všechny fixy a zvýrazňovače, propisky, fólie, pořadače, archivační boxy a tak dále. V kancelářích je zvykem kupovat je ve velkém a zacházet s nimi velkoryse. Skotská partnerská organizace Hnutí DUHA před několika lety zavedla Den zeleného úřadu – pracovníci kanceláří v celé zemi mohou udělat jarní úklid a vytřídit použitelné věci. V roce 2005 takto pracovníci 150 skotských kanceláří zachránili kancelářské potřeby v hodnotě asi 850 tisíc Kč.

Víte, že? Kdyby každý britský úředník ušetřil denně sešívací svorku, zachrání se ročně 72 tun oceli? To je výzva, ne?

Zkuste také před každou objednávkou kancelářského materiálu udělat nejdřív inventuru toho stávajícího a při nákupu si vybírejte:
● plnicí psací potřeby nebo s vyměnitelnou náplní
● obaly, fólie a desky z jiného materiálu než PVC (PVC poznáte podle standardního označení: trojky v trojúhelníčku)
● výrobky neobsahující hliník
● papírové šanony, boxy a podobně místo plastových, ideálně bez zbytečného probarvení celé krabice – jako barevné odlišení postačí jednoduchý malý barevný štítek
● dřevěné tužky a pastelky, nejlépe bez laku
● nelakované, plastem nelaminované kancelářské sponky, rýsováčky
● bytelnější výrobky s delší životností (například kovové zásobníky na papír)
● zvýrazňovače a fixy na vodní bázi, tedy bez organických rozpouštědel
● výrobky se značkou FSC (papír, tužky, pastelky), která zaručuje, že dřevo potřebné na jejich výrobu bylo získáno v lese obhospodařovaném způsobem šetrným k přírodě i místním lidem (více o FSC na našich stránkách)

Tonery a cartridge, které obsahují spoustu obtížně recyklovatelného materiálu, pokud možno nechávejte renovovat (to provádí například Toner recycling service), nebo je odevzdávejte k recyklaci (podrobnosti najdete v kapitole Odpady).

3.Úspory energie

Kancelář bývá plná elektrických přístrojů, takže tu najdete mnoho příležitostí k úspoře financí i čistého vzduchu. Na prvním místě vám asi padnou do oka počítače.

Víte, že? Staré pravidlo, že časté vypínání počítačům škodí, už dávno neplatí? Studie VUT ukázala, že vypínání (například dvakrát denně), přístrojům a příslušenství nevadí. Proto pokaždé, když plánujete přerušit práci na více než dvě hodiny, počítač vypínejte.

Počítače obvykle běží celou pracovní dobu, nebo dokonce celý den, takže jejich spotřeba může být překvapivě vysoká. Úspor docílíte dodržováním několika jednoduchých zásad:
● Jestliže plánujete přerušit práci na hodinu nebo na dvě, počítač přepněte do úsporného režimu. Tak spotřebovává malé množství energie a následně se rychle vrátí do pracovního režimu.
● Přestože monitory dnes už nepožírají nejvíc energie z celého počítače (pokud ovšem nejsou zbytečně velké – na kancelářskou práci bohatě stačí monitor velikosti 17–19 palců, který je také levnější), vyplatí se pro kratší pauzy nastavit spořič, tedy samočinné vypnutí monitoru například po 15 minutách nečinnosti. Pozor: různé blikající hvězdičky a prolínající se tvary na obrazovce energii nespoří – ty měly význam u starých CRT monitorů, u LCD monitorů jsou zbytečné.
● K počítačům a k nim zapojeným zařízením se vyplatí koupit zásuvkové lišty („rozdvojky“) s červeným vypínačem – tak je lze na noc úplně odpojit ze sítě. Vypnuté elektronické spotřebiče totiž také odebírají elektřinu, protože v jejich obvodech jsou kondenzátory, které se nabíjejí.

Velkými konzumenty energie jsou rovněž kopírky, a to i v klidovém režimu. Proto je přes noc, nebo dokonce přes celý víkend nenechávejte zapnuté. Na dveře kanceláře si zevnitř umístěte upozornění typu: „Odcházíte poslední? Zkontrolujte prosím, zda jsou vypnuté všechny počítače, kopírka, světla atd.“

4.Zhluboka dýchat

Mnoho lidí pracujících v kanceláři si stěžuje na časté bolesti hlavy nebo únavu, oteklé a slzící oči, vyschlou sliznici nosu či kožní alergie. Příčinou mohou být škodlivé látky v ovzduší (formaldehyd, benzen, trichloretylen), jež se uvolňují z podlahových krytin, nábytku nebo ze zbytků úklidových prostředků, či ozon z fotokopírek a tiskáren. Proto se vyplatí při zařizování kanceláře vsadit na materiály, které jsou sice možná dražší, ale investice do nich se vrátí jinak – zaměstnanci jsou méně nemocní a produktivnější. Dalším důležitým opatřením je důkladné větrání.

Víte, že? Podle amerických studií snižuje pravidelné větrání kanceláří podíl respiračních onemocnění pracovníků až o 50 %?

Velký podíl na zlepšení atmosféry může mít zdánlivě banální záležitost – pokojové květiny. Vyrovnávají totiž vzdušnou vlhkost a pohlcují škodliviny – rozkládají je na jiné látky nebo ukládají do svých buněk. Mezi přeborníky v čištění vzduchu patří běžné rostliny jako draceny, tchynin jazyk, břečťan nebo lopatkovec.