Spojte se

Ačkoli i osamělý bojovník zmůže hodně, velká skupina lidí hlasitě prosazující své požadavky disponuje daleko větší silou. Věnujete-li se tedy občanským aktivitám, vždy zkuste zauvažovat o tom, zda by se vám nevyplatilo se s někým spojit. Nejméně náročnou cestu představuje nejspíš podpora již běžící kampaně, kterou organizuje nějaký jiný subjekt (seznam a kontakty na užitečné organizace najdete zde). Můžete ale založit i vlastní sdružení. Možností je mnoho, vyberte si tu, která vám vyhovuje nejvíce.

Staňte se online aktivistou/aktivistkou

E-mailová kampaň je tou nejjednodušší formou, jak sdělit politikovi, že chcete své daně investovat spíše do recyklace než do výstavby spaloven nebo že si nepřejete mít dálnici v chráněné krajinné oblasti. Najděte si tedy na internetu (nebo se zkuste informovat v nejbližší ekoporadně), kdo se vaším tématem zabývá. Zjistit to můžete i z pravidelných zpravodajů ekologických organizací (například Hnutí DUHA nabízí e-mailový zpravodaj Duhovky, v němž vám každých čtrnáct dnů napíše o tom, co právě hýbe ekologickým světem a s čím je možné nebo potřebné pomoci). Můžete se také zaregistrovat do dobrovolnické databáze a přijde vám podrobnější zpravodaj s nabídkou nejrůznějších, nejen e-mailových aktivit.

AKTUÁLNĚ

Připojte se k naší výzvě za zákaz používání pravděpodobně karcinogenního herbicidu glyfosát na veřejných prostranstvích a dalších místech. Podrobnosti i možnost výzvu podepsat najdete na webu Zakažte glyfosát.

Staňte se dárcem

Nechte za sebe konat profesionály. Mnohé organizace mají zřízené speciální instituty platících členů nebo pravidelných dárců, kteří jednak organizaci pomáhají financovat její projekty, a jednak sdružení zaštiťují tím, že mu svým příspěvkem veřejně vyjadřují podporu. Ekologickou organizaci můžete podpořit také finančně. Kupříkladu Hnutí DUHA má momentálně asi 5 000 dárců, kteří svými příspěvky podporují třeba dobrovolné lesní hlídky v Beskydech a na Šumavě, jež chrání vlky, rysy a medvědy před pytláky. Jako dárce získáte nejen dobrý pocit, ale můžete si svůj dar odepsat z daní a užívat si výhod „VIP aktivisty“: dostávat tištěný magazín, výroční zprávu a slevu v Benefičním obchodě. Budete také pravidelně zásobováni nabídkou aktivit, kterými lze podpořit aktuální kampaně. Jestliže tedy bude potřeba zaslat dopis či e-mail nebo přijít na happening, zaručeně se o tom dozvíte.

Založte si spolek…

Jestliže chcete dosáhnout opravdu konkrétní změny ve svém nejbližším okolí, ideální je spojit se s lidmi, kteří chtějí totéž co vy, a založit spolek nebo neformální iniciativu. Když můžete společně podebatovat o strategii a rozdělit si úkoly, hned se cítíte jistější. Takové skupiny navíc přinášejí nejen pracovní výsledky, ale posilují místní komunitu: zpravidla se v nich rodí nová a pevná přátelství, takže nejspíš potkáte i dobrou partu. Jak se napojit na lidi podobného smýšlení? Můžete se domluvit se svými známými a začít sbírat podpisy například pod dopis se svými požadavky. Aktivní lidé se pak sami přidají, pokud je požádáte o mailovou adresu a budete jim zasílat výsledky vašeho jednání. Za zkoušku stojí i zorganizování skupiny lidí prostřednictvím sociálních sítí. Jakmile vás bude více, můžete založit spolek a začít jednat s úřady jako právnická osoba – tedy jako partner, kterého již úřady musejí respektovat, protože jim to ukládá zákon (návod, jak spolek založit, najdete v poradně Franka Bolda).

… nebo se k nějakému přidejte

Své požadavky mohou vznášet skautská sdružení, turistické oddíly, zahrádkáři a jiné spolky, například místní pobočky ekologických organizací. Ty mají totiž obvykle vedle své národní centrály, jež se věnuje řešením celostátních problémů a vedení národních kampaní, také místní skupiny, zaměřující se na dění v regionu. Stejně funguje také Hnutí DUHA (adresář poboček), ČSOP nebo Arnika.

Místní skupiny Hnutí DUHA

Regionální pobočky Hnutí DUHA fungují jako samostatné místní organizace, které jsou oprávněny jednat s místními úřady a také kohokoli žádat o granty nebo sponzorské dary pro svoji činnost. Pod hlavičkou Hnutí DUHA můžete řešit jakýkoli problém týkající se ochrany přírody a krajiny v místě, kde bydlíte. Výhodou je, že získáte status subjektu, který se může přihlásit například jako účastník stavebního řízení a podávat připomínky k chystaným stavbám nebo zásahům do krajiny. Můžete také užívat renomé silné ekologické organizace, které se už v minulých letech podařilo dosáhnout mnohých vítězství při jednání s úřady všech stupňů, takže vaše aktivity budou budit respekt. Nechte se inspirovat lidmi, kteří tvoří občanskou společnost.