deti_4

Hraní

Při výběru hraček věnujte pečlivou pozornost informacím o jejich složení. Už v roce 2004 se státy EU dohodly, že zakážou používání PVC v hračkách a potřebách pro děti do tří let. PVC totiž obsahuje škodlivé ftaláty, které se při cucání a olizování dostávají do těla. V tuto chvíli platí prozatím zákaz mírnější: v hračkách se nesmí používat šest nejnebezpečnějších ftalátů. Spousta hraček, zejména těch ze zámoří, ale unikne kontrole. Sdružení Arnika poměrně pravidelně analyzuje běžně prodávané výrobky. Nepovolené koncentrace ftalátů v hračkách a pomůckách pro péči o malé děti se bohužel stále objevují. Informace o nebezpečných a naopak vhodných hračkách, školních potřebách a dalších předmětech najdete na jejich stránkách. Obecně se dá říci, že věrohodnější jsou v tomto ohledu místní výrobci. Ačkoli u nás máme dlouhou hračkářskou tradici, česká produkce se v našich obchodech nachází v těžké defenzivě.

citace naprostá většina hraček prodávaných v Evropě pochází z Asie, nejčastěji z Číny? Tyto hračky mohou obsahovat nebezpečné látky nebo například pocházet z továren, v nichž pracují i děti, bezpečnost práce je mizerná a majitelé své zaměstnance šikanují.

Evropské a čínské nezávislé organizace vytvořily koalici, která o odvrácené tváři hraček informuje spotřebitele a motivuje evropské prodejce, aby dohlédli na podmínky jejich výroby a usilovali o zlepšení. Českým členem je organizace Na Zemi.

Jak tedy hračky vybírat?

Shánějte tuzemské výrobky. I přes rozmach globalizovaného trhu ještě nevymizely. K českým legendám patří bezesporu stavebnice Merkur, která má v Polici nad Metují dokonce i své muzeum. Další krásné věci (maňásky, textilní figurky, postavičky z českých večerníčků a další) vyrábí už celé století například Moravská ústředna Brno. Tradiční i moderní dřevěné hračky, hry a hlavolamy pocházejí třeba z Brankovic od firmy Mik. Sázku na jistotu představují také dřevěné hračky s logem FSC (více v kapitole Nákupy).

Cestou za hračkami lze navštívit specializovaný fair trade obchod (viz kapitola Nákupy). Pro zvídavé děti máme také specialitu na webu smesproles.cz.

Pozor na herbicidy na dětských hřištích

Opatrní buďte také na dětských hřištích. Ta mohou být ošetřována rizikovými herbicidy. Informujte se na radnici nebo obecním úřadě, zda, případně kdy a jaké herbicidy na těchto místech používá. Například glyfosát, účinná složka mnoha herbicidů (včetně dobře známého a hojně používaného přípravku Roundup), byl označen za pravděpodobně karcinogenní látku respektovanou Mezinárodní agenturou pro výzkum rakoviny a má celou řadu dalších zdravotních rizik. Naše testy ho přitom odhalily v těle šesti Čechů z deseti. Není to až takové překvapení – patří totiž k nejpoužívanějším pesticidům u nás. Hnutí DUHA debatu o glyfosátu bedlivě sleduje a usiluje o výrazné omezení spotřeby herbicidu.