deti_1

Jídlo

Výživa pro kojence

Kojení je nejlepší volba Dlouho se vedly spory o tom, zda může umělá dětská výživa plnohodnotně nahradit mateřské mléko. Už známe vítěze. Mateřské mléko je opravdu to nejlepší, co svému miminku můžete dát. Je to totiž pro miminko nejpřirozenější zdroj živin, nezatěžuje nezralý trávicí trakt, má optimální složení a nezpůsobuje alergie. V prvních šesti měsících života dítěte za něj neexistuje plnohodnotná náhražka. A navíc nic nestojí. Výhody kojení pro miminko:

• Silnější imunitní systémy.
• Méně průjmů, zácpy a zažívacích problémů.
• Nižší hladiny kyselého refluxu a zánětu žaludku.
• Méně nachlazení a respiračních onemocnění, jako je zápal plic, černý kašel a další respirační virové infekce.
• Méně ušních infekcí, které mohou poškodit sluch.
• Lepší vidění a menší riziko rozvoje slepoty.
• Nižší úmrtnost kojenců.
• Celkově méně nemocí, s menší pravděpodobností hospitalizace.

Kromě těchto výhod výzkum ukazuje, že kojení má díky blahodárným živinám také hluboký a trvalý vliv na myšlení a porozumění, chování a duševní zdraví dětí.  Výhody kojení pro matku: O výhodách kojení pro matky se tak moc nemluví. Níže naleznete výčet největších výhod, které kojení přináší právě jim.

• U matek se díky kojení výrazně snižuje stres.
• Pomáhá tvořit hormony prolaktin a oxytocin. Oxytocin přináší pocit klidu a uvolnění.
• Pokud své dítě kojíte, Vaše tělo potláčí ovulaci. To znamená, že se nemusíte zabývat menstruací ještě několik měsíců či let po porodu. Zároveň se tím prodlužuje neplodné období. Kojení Vám tak může zabezpečit tu nejlepší  antikoncepci klidně i na 2 roky! • Prohlubuje a zkvalitňuje matkám spánek.
• Pomáhá matkám naučit se číst projevy svého dítěte.
• Kojení nepochybně vytváří pouto mezi matkou a dítětem. Mnoho odborníků tvrdí, že láskyplné pouto během prvních let života pomáhá zmírnit sociální problémy a problémy s chováním u dětí i dospělých.

citace za umělé mléko můžete zaplatit klidně i 15 tisíc korun ročně? A to nepočítáme náklady na nákup lahví, sterilizátoru nebo ohřívače.   Půjdeme-li do hloubky, zjistíme, že kojení také šetří: 

agrochemikálie potřebné k pěstování surovin na výrobu kojenecké stravy,
exhalace chemikálií z jejich dopravy do továrny či do obchodu,
materiál k výrobě obalů i vodu a energii, která se používá při vymývání a sterilizaci lahví a dudlíků,
čas, protože je nesrovnatelně rychlejší a pohodlnější než příprava kojenecké stravy. Ušetříte si práci s ohříváním, odměřováním, mícháním a následným vymýváním a vyvařováním lahví.

Na druhou stranu… Kojení neprobíhá vždy hladce a může chvíli trvat, než se s dítětem sladíte. Zpočátku to může být i bolestivé. Většinou však stačí jen čas a trpělivost. Případné kritické období může trvat zhruba první dva týdny, ale stojí za to vydržet. Neváhejte využít služeb specializovaných laktačních poradkyň. citace s kojením Vám pomůže a poradí Laktační liga – organizace, která provozuje poradenství na čísle 261 082 424? Další užitečné informace najdete na jejím webu.

Výživa pro větší děti

Při slovech dětská výživa se většině z nás vybaví kupovaná sklenička s přesnídávkou. Ale při postupném přechodu z kojení na běžné jídlo není potřeba pořizovat žádné speciální dětské potraviny (za speciální ceny). Především pokud doma vaříte z ekologicky pěstovaných, zdravých a čerstvých surovin místních farmářů. Uvařte domácí ovocnou či zeleninovou dětskou výživu Jestliže považujete každodenní „patlání“ kašiček za pěknou otravu, stačí si připravit ovocné či zeleninové pyré do zásoby, zavařit či zmrazit jej v malých dávkách a před krmením vylepšit právě zralými plody. Miminko sní zpočátku množství odpovídající třeba jen dvěma ledovým kostkám, takže jeden kastrůlek jídla vám vydrží nadlouho. Kojenecké výživy jsou naopak obvykle až moc velké, a protože po otevření by se měly skladovat jen dva dny, hrozí, že část jídla vyhodíte. Ušetříte tak i dost peněz – pouhá jedna sklenička dětské výživy po patnácti až třiceti korunách denně dělá za celý rok 5 500 až 11 000 korun, přičemž doma připravíte totéž zhruba za třetinu peněz. Rovněž ušetříte opravdu znatelné množství odpadu.