deti_1

Jídlo

Po období jásotu nad umělou výživou je kojení opět na pomyslném piedestalu. Doporučují ho lékaři i Světová zdravotnická organizace. Mateřské mléko je ta nejpřirozenější strava, nezatěžuje nezralý trávicí trakt, má optimální složení a nepůsobí alergie. V prvních šesti měsících života dítěte za něj neexistuje plnohodnotná náhražka. Navíc nic nestojí.

citace za umělé mléko můžete zaplatit klidně i 15 tisíc korun ročně? A to nepočítáme náklady na nákup lahví, sterilizátoru nebo ohřívače.

Půjdeme-li do hloubky, zjistíme, že kojení také šetří agrochemikálie potřebné k pěstování surovin na výrobu kojenecké stravy, exhalace z jejich dopravy do továrny či do obchodu, materiál k výrobě obalů i vodu a energii, která se používá při vymývání a sterilizaci lahví a dudlíků.

Kojení je rovněž nesrovnatelně rychlejší a pohodlnější než příprava kojenecké stravy. Ušetříte si práci s ohříváním, odměřováním, mícháním a následným vymýváním a vyvařováním lahví.

Na druhou stranu, kojení neprobíhá vždy hladce a může chvíli trvat, než se s dítětem sehrajete.
Zpočátku to může být i bolestivé. Většinou však stačí jen čas a trpělivost. Případné kritické období může trvat zhruba první dva týdny, ale stojí za to vydržet. Neváhejte využít služeb specializovaných laktačních poradkyň.

citace s kojením vám pomůže a poradí Laktační liga – organizace, která provozuje poradenství na čísle 261 082 424? Další užitečné informace najdete na jejím webu.

Výživa větších dětí

Při slovech dětská výživa se většině z nás vybaví kupovaná sklenička s přesnídávkou. Ale při postupném přechodu z kojení na běžné jídlo není potřeba pořizovat žádné speciální dětské potraviny (za speciální ceny). Především pokud doma vaříte z ekologicky pěstovaných, zdravých a čerstvých surovin místních farmářů.

Jestliže považujete každodenní „patlání“ kašiček za pěknou otravu, stačí si připravit ovocné či zeleninové pyré do zásoby, zavařit či zmrazit v malých dávkách a před krmením vylepšit právě dozrálými plody. Miminko sní zpočátku množství odpovídající třeba jen dvěma ledovým kostkám, takže jeden kastrůlek jídla vám vydrží nadlouho. Kojenecké výživy jsou naopak obvykle až moc velké, a protože po otevření by se měly skladovat jen dva dny, hrozí, že část jídla vyhodíte.

Ušetříte tak i dost peněz – pouhá jedna sklenička dětské výživy po patnácti až třiceti korunách denně dělá za celý rok 5500 až 11 000 korun, přičemž doma připravíte totéž zhruba za třetinu peněz. Rovněž ušetříte opravdu znatelné množství odpadu. Sklenice od dětské výživy se dnes nevyrábějí se šroubovacím závitem tak jako v minulosti, takže nejdou znovu využít třeba na zavařování.