deti_5

Oblečení a výbava

Kojenecké a dětské prádlo se šije zejména z bavlny. Podle mezinárodní ekologické organizace WWF se k pěstování této rostliny použije zhruba desetina všech pesticidových postřiků na světě a také významné množství vody, která je v řadě zemí produkujících bavlnu velmi vzácná. Navíc je obchod s bavlnou spojený s dopravou křížem krážem po světě, což zatěžuje atmosféru škodlivinami z dopravy (více se dočtete v kapitole Nákupy). To se mnoha zákazníkům nezamlouvá. Naštěstí to jde i jinak.

Druhá ruka i biobavlna

O tom, co jsme nosili jako kojenci a batolata, máme v dospělosti ponětí jen z rodinných fotoalb. V danou chvíli nám to bylo nejspíš úplně jedno. To samozřejmě neznamená, že máme být k šatníku těch nejmenších lhostejní. Naopak, měli bychom vybírat pečlivě – nákup nepotřebných věcí se může mimo jiné pěkně prodražit.

Skvělým způsobem, jak šetřit peníze i ekologické nároky, je dědit po příbuzných a kamarádech nebo nakupovat z druhé ruky. Často se tak navíc dostanete k mnohem hezčím a kvalitnějším oblečkům, než kdybyste museli kupovat všechno zbrusu nové a měli tím pádem potřebu hledat levnější varianty.

Pokud přece jen potřebujete nebo chcete koupit pár kousků nových, poohlédněte se po biobavlně (označeno také jako organická bavlna nebo organic cotton). Pěstuje se téměř bez použití syntetických pesticidů a průmyslových hnojiv, jejichž používání mimo jiné poškozuje zdraví zaměstnanců plantáží. Toxické chemikálie se nevyužívají ani při dalším zpracování biobavlny a samotné výrobě oblečení z tohoto materiálu.

Sdílení věcí

Na výrobu všech nových postýlek, lehátek, hrazdiček, vaniček, kočárků, nosítek a dalších věcí, které děti potřebují, se každoročně spotřebují desetitisíce tun materiálu, z něhož vzniká další, mnohdy několikanásobné množství odpadu z těžby surovin nebo z výroby, o spotřebě energie nemluvě. Tuhle bilanci však můžete zlepšit. Dětské potřeby se obvykle používají jen pár měsíců, maximálně jeden až dva roky, takže i z druhé ruky bývají velmi zachovalé.