Některé zahraniční metropole zastávají dosti odlišný přístup – snaží se vrátit městskému prostoru život v podobě příjemného prostředí pro procházky, nákupy, bezpečnou přepravu na kolech nebo posezení ve venkovních kavárnách. Mnohá města postupně uzavírají svá centra automobilům. Například v Londýně po zavedení mýta klesl počet aut o 16 % a čekání v zácpách se zkrátilo zhruba o třetinu. Francouzský Štrasburk se rovnou rozhodl pro komplexní plán architektonické přeměny centra tak, aby sloužilo pěším a cyklistům. Středem města jezdí pouze tramvajové linky, které vozí vedle lidí také jízdní kola.
U nás podobné snahy shora prožívají teprve prenatální stadium. Stále více však vyhledáváme svobodný pohyb – ať už klidné procházky, cykloprojížďky na cestě z práce nebo čistou veřejnou dopravu.
Pěšky
Občas na to zapomínáme, ale nejpřirozenější je prostě chodit pěšky.
Na kole
Na takové vzdálenosti, které nezvládneme pěšky, je dobré sednout na kolo.
Veřejná doprava
Sice není flexibilní a zábavná jako kolo, ale má také svoje přednosti.
Autem
Pokud to přece jen nejde jinak a rozhodnete se cestovat autem, vyzkoušejte naše tipy na co nejúspornější jízdu.
V prvním českém carsharingovém družstvu Autonapůl platí 5,30 až 6,60 Kč za kilometr (podle typu auta). Částka zahrnuje cenu paliva, splácení investice do vozidla a všechny související náklady. Ve srovnání s nákupem vlastního auta a každoročními platbami za povinné ručení vychází carsharing levněji pro všechny, kteří nenajezdí víc než deset tisíc kilometrů ročně. Příklad: Pokud ročně najezdíte kolem pěti tisíc kilometrů, s carsharingem ušetříte 22 tisíc korun.
Car-sharing motivuje k rozumnému využívání osobních aut hned dvojím způsobem. Vedle viditelné ekonomické motivace dané vysokou cenou ujetého kilometru snižuje počet výjezdů také potřeba naplánovat cestu předem a auto si rezervovat.
Související odkazy
Autonapůl