Co s volnými odpoledni a víkendy?

Volný čas ale nejsou jenom dovolené. Jsou tu také volná odpoledne, večery a víkendy. Pokud je nechcete zrovna trávit neorganizovaně, nabízíme vám několik tipů na zajímavé aktivity.

Výlety s KČT

Co takhle vyrazit poznat nejbližší okolí po svých? Česká republika má nejhustší a nejlépe značenou síť turistických tras v Evropě, takže s pomocí mapy si můžete buď sami naplánovat výlet po místech, která u vás v okolí stojí za vidění, nebo se přidat k některé ze stovek akcí, jež každoročně organizuje Klub českých turistů.

Český svaz ochránců přírody – poznej a chraň

Pobočky svazu v mnoha městech i obcích pořádají zajímavé výlety, exkurze za poznáním místní flóry a fauny, brigády, přednášky nebo výstavy. Akce jsou obvykle určeny pro širokou veřejnost a všechny věkové kategorie.

Programy středisek ekologické výchovy

Síť středisek v celé republice nabízí nejen poradenství a vzdělávání pro nejmladší generaci, ale také zajímavé exkurze, brigády nebo řemeslné kurzy a tvořivé dílny. Většinou se vyučují tradiční rukodělné postupy a pracuje se s přírodními materiály.

Jezevci čistí krajinu

Také vám vadí, že některá místa v české přírodě jsou pořádně… hnusná? Procházku v lese nebo výlet podél řeky často zbytečně kazí rozházené odpadky. Přitom banánová slupka se v lese rozkládá dva roky, igelitová taška deset až dvacet let a hliníkové plechovce to bude trvat mezi 80 a 100 lety. Petru Schneiderovi to vadilo natolik, že vzal věci do vlastních rukou. Doslova. Pod hlavičkou jezevce Jonáše vytváří okruh aktivních lidí, kteří mají chuť na cestách sem a tam sebrat odpadek, odnést jej do popelnice, a pomoci tak čistit krajinu. Nabízí rovněž jednoduchou látkovou tašku přes rameno, kam lze snadno vložit igelitku a do ní smetí sbírat.

Brontosauři v přírodě

Pomozte užitečnou prací a získejte nevšední zážitky. Jde to na Akci příroda, kterou od roku 1974 pravidelně pořádá Hnutí Brontosaurus. Chcete vědět více? Podívejte se na jejich stránky a zapojte se. Můžete pomoci například sázením stromků.

Hrdina díky sběru odpadů

Po celé republice roste počet lidí, kteří společně chodí uklízet černé skládky a jiná místa plná odpadků. Jen v Praze je téměř každý víkend akce, kde nejen že uděláte skvělou věc pro přírodu, ale také potkáte skvělé přátele. Stále častěji jsou organizovány úklidy jinde v republice. Mrkněte na jejich stránky na Facebooku.