Netradiční a zajímavou formu cestování představuje takzvaná dobrovolnická turistika. Je vhodná pro ty, kteří touží po skutečně aktivní dovolené a chtějí poznat navštívené místo blíže, než by umožnil jakýkoli jiný turistický pobyt. Jako turista-dobrovolník strávíte dovolenou nebo prázdniny v místě, kde několik hodin denně pracujete jako neplacený brigádník, obvykle výměnou za byt, stravu a úzký kontakt s místními lidmi. Můžete tak blíže poznat místo a jeho každodenní život či přírodu a historii – nebo svoji novou profesi. Dobrovolníci o prázdninách pracují na farmách, pomáhají pečovat o přírodní rezervace, opravují kulturní památky, vyučují cizí jazyky nebo pomáhají potřebným, a to u nás nebo třeba v nějaké exotické zemi.
Takovéto cesty jsou obvykle velmi náročné na přípravu. Vyžadují život v poměrně skromných podmínkách (přinejmenším ve srovnání s hotelem, kde vás personál obskakuje) a musíte do nich investovat fyzickou i duševní energii. Ale oproti klasické turistice poznáte místní kulturu, tradice a obyčejný život opravdu zblízka. Při práci v zahraničí si procvičíte jazyk a najdete přátele z celého světa; v tuzemsku zase poznáte nové lidi a získáte zkušenosti, ke kterým byste jinde nepřišli. A samozřejmě pomůžete dobré věci.
Dobrovolnické pobyty zaštiťují specializované neziskové agentury, některé z nich nabízejí také ekologické a charitativní organizace.
Hnutí DUHA každoročně pořádá řadu týdenních pracovních akcí pro dobrovolníky, kteří chtějí pomoci s obnovou zdravých lesů a zeleně v české krajině. Tzv. Týdny pro divočinu se konají na různých místech republiky: v Beskydech, Jeseníkách a Moravském krasu nebo na Svitavsku. Účastníci už vysadili více než 210 tisíc stromů. Přijet může každý, komu se chce strávit příjemný týden v lese – pomůžete přírodě vlastníma rukama, provětráte si plíce, potkáte zajímavé lidi a něco zajímavého se dozvíte. Na programu je vždy také celodenní exkurze. Konkrétní termíny a místa se oznamují každé jaro. Podrobnosti a online přihlášky naleznete na stránkách www.zachranmelesy.cz
Pobyty na ekologických statcích zajišťuje výměnná síť WWOOF (World Wide Opportunities on Organic Farms). Dobrovolníci pracují na farmách výměnou za ubytování, případně i stravu, obvykle 5–7 hodin denně pět dnů v týdnu. Zbytek času relaxují nebo poznávají okolí. Pomáhat můžete třeba se sklizní, senosečí, stavbou ohrad, štípáním dřeva či s péčí o zvířata. Tzv. woofing funguje i u nás.
Mezinárodní dobrovolnické výměny zprostředkovává česká nezisková organizace Inex – sdružení dobrovolnických aktivit. Dobrovolník může jejím prostřednictvím pomáhat v evropských zemích i za oceánem – v USA, Kanadě nebo v rozvojových zemích. Pracovní pobyt cestujícího dobrovolníka může trvat dva týdny nebo také celý rok. Inex mu poskytne veškerý informační servis a proškolení.
Na zahraniční dobrovolnickou dovolenou do nádherné přírody můžete vyrazit s organizací BTCV (British Trust for Conservation Volunteers). Už od šedesátých let organizuje brigády na pomoc krajině v různých zemích světa: v Rumunsku, Bulharsku, USA či Velké Británii, na Islandu i jinde. Obvykle dvoutýdenní brigády probíhají v odlehlých místech, například v horách. Jsou zaměřeny na ochranu přírody či pomoc místním lidem a podporu jejich života, který zachovává harmonii s okolní krajinou. Dobrovolníci si sami zajišťují dopravu na místo a hradí ubytování (obvykle standardní v pokojích). Program a stravu na místě zajišťují zkušení pracovníci BTCV. Pro tento typ pobytu je třeba počítat s vyšší finanční částkou.