Jak se vyhnout nebezpečným chemickým látkám v domácnosti?

Nebezpečná chemie není něco, co se vyskytuje jen v laboratořích. Množství takových látek se nachází i u nás doma, aniž bychom o tom věděli. Tyto látky jsou nejen škodlivé pro naše zdraví, ale často mají negativní dopady na vodní ekosystémy a čistotu ovzduší. V tomhle článku Vám proto prozradíme, kde se tyto chemikálie nacházejí, abyste se jim mohli snáze vyhnout. A také to, jak za ně najít zdravější a ekologičtější nahradu. Pro lepší orientaci je článek řazen podle místností, ve kterých se nejčastěji daný zdroj toxických látek nachází. Uvedeny jsou také toxické látky, které se v produktech nacházejí. Více o jejich účinku se dočtete na konci článku.

Nebezpečná chemie se nevyskytuje jen v laboratořích, ale často můžeme zjistit, že se nachází nevědomky i u nás doma. Chemikálie mohou být škodlivé pro naše zdraví a často negativně ovlivňují vodní ekosystémy či narušují kvalitu ovzduší. V následujících řádcích představíme, kde tyto chemikálie můžeme nalézt a nabídneme zdravější a šetrnější alternativy. Uvedeny jsou také toxické látky, které se v produktech nacházejí. Více o jejich účinku se dočtete na konci článku.

Ale pozor!

Pokud zmíněné prostředky vlastníte, nehažte je hned do koše. To by bylo pro přírodu ještě horší. Je v pořádku, pokud je budete používat, dokud se Vám neminou. Ale při další koupi zvažte ekologičtější alternativy.

1.Kuchyně

Čistící prostředky na nádobí

Ať už používáte myčku nebo myjete nádobí ručně, je dobré se zamyslet nad chemickými látkami, které Vaše čistící prostředky obsahují. Mezi časté látky, které mají nežádoucí účinek na zdraví a přírodu patří sulfáty (SLS), triclosan, chlór, amoniak a parfémy

*Více o jejich účinku se dočtete na konci článku

Věděli jste, že…

za zdánlivě nevinným slovíčkem „parfémy/fragrance“, které je uvedeno ve složení většiny čisticích prostředků a kosmetických produktů, se může ukrývat až 3 000 chemikálií? Zbytky těchto chemikálií mohou zůstat na nádobí a tak se mohou během jídla dostat do našeho těla. Do těla se mohou dostat i přes kůži používáním parfémované kosmetiky. Používejte proto raději prostředky a kosmetiku bez přidané vůně nebo s esenciálními oleji.

Co dělat?

– při nákupu čistících prostředků zkontrolujte, zda se tam nenacházejí zmíněné látky

– zvolte si eko značky, ideálně ty, které se snaží redukovat i množství plastu (například nemají každou tabletu do myčky zabalenou zvlášť)

– natankujte si čistící prostředek v bezobalovém obchodě, tam s největší pravděpodobností budou mít ekologické varianty prostředků

– není-li nádobí vysloveně mastné, opláchněte jej pouze teplou vodou

Čistič odtoku ,,Krtek”

Čističe odtoků obsahují velmi nebezpečné chemikálie (kyselina sírová, kyselina chlorovodíková, hydroxid sodný a draselný, chlornan sodný, dusičnan sodný, trichlorbenzen, trichlorethan), které mohou být zdraví škodlivé (pokud je spolknete nebo se dostanou do kontaktu s kůží a očima). Nemluvě o tom, že se tyto chemikálie dostávají do vody, kvůli čemuž škodí i přírodě.

Co dělat?

Ekologičtějším způsobem čištění ucpaného odtoku je například využitím octa a sody bikarbony (jak na to najdete zde) nebo klasicky gumovým zvonem, který je dobré pravidelně používat i jako prevenci proti ucpání.

Plastové nádobí

Podívejte se, zda není vyrobeno z polykarbonátu (bývá označen písmeny PC). Polykarbonát je v pořádku do chvíle, než se mechanicky poškodí. Tehdy se z něj může uvolňovat škodlivý bisfenol A (BPA), který v lidském těle napodobuje některé hormony. Lékaři zjistili, že jeho vyšší koncentrace může způsobovat rakovinu prsou nebo cukrovku. Nejlepší je plasty nepoužívat vůbec a sáhnout například po nerezu. Pokud však plastové nádoby, které vlastníte neobsahují polykarbonát (mají označení BPA free), byla by škoda je vyhazovat.

Co dělat?

Poškrábané nádobí raději vyhoďte a pořiďte si skleněné, porcelánové nebo jiné z méně škodlivého plastu (polypropylen, PP).

Pozor: Polykarbonát se také nachází v některých konzervách coby tenoučký plastový povrch uvnitř plechovky – další důvod, proč jíst raději čerstvé potraviny.

Podlahová krytina z PVC /Lino

V kuchyních se často vyskytuje podlahová krytina z PVC (lidově zvaná lino). Považuje se za praktickou a levnou. PVC má však jedno velké mínus. Obsahuje takzvané změkčovačeftaláty, které mohou narušovat činnost hormonů a také vyvolávat alergie. Ty se mohou uvolňovat do jídla při zahřívání v mikrovlnce. Jídlo v plastové krabičce ohřívejte v mikrovlnce, jen pokud je na krabičce napsáno, že je vhodná k ohřevu v mikrovlnné troubě.

Co dělat?

Investujte do pravého linolea (marmoleum, artoleum, vyrábí se z lněného oleje, dřevité a korkové moučky, přírodní pryskyřice, jutové tkaniny a dalších čistě přírodních příměsí) nebo do korku či dlažby. Ubrusy a sáčky nahraďte textilem, papírem nebo jiným, méně škodlivým plastem.

Zboží a obaly z PVC poznáte podle označení malým trojúhelníčkem ze šipek, ve kterém je číslo 3. Rozumnější alternativu představuje polyetylen (PE, trojúhelníček s číslem 2 nebo 4) či polypropylen (PP, značka s číslem 5)

2.Obývací pokoj

Vonné svíčky

Vonné svíčky obsahují parafín, který se produkuje z ropy. Hoření parafínových svíček negativně ovlivňuje kvalitu vzduchu v pokoji, uvolňuje chemikálie, které mohou způsobit rakovinu a negativně ovlivňují lidi s astmatem.

Co dělat?

Častou alternativou je používání sojových svíček, které vypouštějí při hoření méně škodlivin. Pěstování sóji je však důvodem masivní deforestace deštných pralesů. Proto nejlepší volbou je pořídit si svíčku z včelího vosku, který vzniká jako přirozený vedlejší produkt při výrobě medu. Koupí svíček můžete zároveň podpořit vašeho lokálního včelaře.

Nábytek

Často si lidé volí nabytek z dřevotřísky pro jeho nižší cenu. Dřevotříska je však lepený materiál, který obsahuje těkavý a rakovinotvorný formaldehyd.

Platí zde proto pravidlo: více přírodních materiálů a méně těch lepených, barvených a lakovaných. Ideální nábytek je z masivního dřeva (či alespoň z kvalitního plastu) a klidně starší z bazaru. 

3.Koupelna

Čistící a chemické prostředky

Je velmi pravděpodobné, že v koupelně máte různé čistící či chemické prostředky. Mnoho z těchto chemických látek představuje vážná zdravotní rizika prostřednictvím vdechování a absorpce pokožkou. Bělidlo, amoniak, chlor a hydroxid sodný jsou jen výčtem z palety chemických produktů, které Vaše koupelna může obsahovat a mohou být nebezpečné pro Vás a Vaše děti. Co dělat? Sáhněte po ekologických čistících prostředcích, které obsahují pouze čistě přírodní složky. Pečlivě taky čtěte složení čistících prostředků a dejte si pozor na obsah zmiňovaných látek. A pokud používáte prostředek se zmiňovanými toxickými látkami, můžete se vyhnout zdravotním rizikům nošením vhodných ochranných pomůcek při čištění a jejich uchováváním mimo dosah malých dětí. 

Vyrobte si vlastní ekologické čistící prostředky

Spoustu nápadů, jak si je udělat, naleznete v článku Jak na eko- úklid?. Co je nejlepší, že Vám k tomu bude stačit to, co máte běžně doma. 

Kosmetika

Kosmetický průmysl má obrovský negativní dopad na přírodu. Stačí se podívat na to, kolik plastu je právě z kosmetických přípravků, kolik zvířat trpí kvůli jejich testování, jaké rozsáhlé neetické těžby se dělají kvůli látkám do kosmetických přípravků a k tomu všemu kosmetika, o které si lidé myslí, že jim pomáhá, jim ve skutečnosti škodí. Je proto důležité vědět z čeho jsou produkty, které používáte, vyrobeny. Níže je výpis chemikálií, na které si dávat pozor a také rady, jak zvolit ekologičtější a zdravější alternativu.

Voňavky

Problémem voňavek je opět to, že jejich obvyklá složka „parfém/fragrance“ může skrývat množství škodlivých látek, které výrobce neuvádí. Kromě toho jsou parfémy zdrojem těkavých organických sloučenin (VOC) a také obsahují ftaláty. Další chemikálie nacházející se v parfémech, na které je také dobré  dát si pozor, jsou: galaxolid  (galaxolide), tonalid (tonalide), ethylenbrassylát (ethylene brassylate) a syntetické pižmo (musk). Syntetické pižmo má schopnost hromadit se v těle a dostává se tak do krve a mateřského mléka.

Co dělat?

Nejlepší je nepoužívat parfémy vůbec. Ale pokud je toto pro Vás nepředstavitelná cesta, dobře uděláte i když si koupíte parfém, který je na bázi éterických olejů. Výborné voňavky, které nejsou zdraví ani přírodě škodlivé, naleznete v obchodech se zdravou výživou nebo v bezobalových obchodech.

Prací prostředky

Prací prostředky jsou škodlivé pro životní prostředí, zejména pro vodní organismy. Je to z velké části kvůli již zmiňovaným fosfátům, které ani průmyslová čistička odpadní vody nedokáže zachytit. Jsou tedy vypouštěny do vody, což vede k znečištění vodních toků a k růstu řas. Ty vyčerpávají kyslík ve vodě, což způsobuje nedostatek kyslíku pro vodní živočichy. Prací prostředky často obsahují parfémy, o jejichž škodlivosti se můžete dočíst výše. Chcete-li snížit svou ekologickou stopu při praní, vyberte si bezfosfátové prací prostředky bez parfému.

Přípravky na holení

Chemikálie a složky v krémech a gelech na holení (jako jsou glycols, PEG, isopentane) jsou toxické pro vodní ekosystémy, které se používají, mohou mít škodlivý účinek, když se dostanou do vodního ekosystému.

Co dělat?

Výbornou alternativou je koupit si přírodní holící mýdlo, vyrobit si jej nebo místo holicího gelu používat kokosový olej. Díky němu bude Vaše kůže neuvěřitelně hladká a vláčná.

4.Toaleta

Osvěžovače vzduchu

Parfémované osvěžovače vzduchu, které nám reklama podsouvá jako naprostou nutnost, vzduch neosvěžují ani nečistí. Fungují na banálním principu: přidávají do vzduchu chemické látky, které voní tak silně, že přebíjí ostatní pachy. Často obsahují rizikové chemikálie (například benzen, toluen, xyleny nebo styren), které mohou škodit zejména astmatikům a alergikům. I pokud mezi ně nepatříte, zkuste místo používání sprejů a rozprašovačů více větrat nebo používat přírodní vonné oleje.

WC čističe 

Mnoho čisticích prostředků na toalety obsahuje kyselinu chlorovodíková (Hydrochloric acid HCl), chlornan sodný (Sodium hypochlorite (bělidlo), SLS (Sodium Laureth Sulfate, SLES), cetrimonium chloride (CTAC) a hydroxid sodný (Sodium hydroxide – NaOH). Ty mají žíravý účinek na lidské tkáně a při kontaktu mohou způsobit nevratné poškození kůže, očí, plic a dalších vnitřních orgánů.

Co dělat?

Na výběr máte opět buď koupi ekologických čističů (tekutý čistič /bezobalové samočistící tablety ) nebo využít hrdinů domácnosti – ocet a sodu bikarbonu. Návod jak na to naleznete zde.

5.Zahrada

Níže naleznete výpis chemických hrozeb, kterým je dobré se v zahradě vyvarovat. Více o ekologičtějším zahradničení se dočtete v sekci  Zahrada.

Pálení odpadu 

– Na zahradě nebo v kamnech rozhodně nespalujte plasty a odpadky. Při domácím spalování plastů vznikají nebezpečné dioxiny, styren nebo polyaromatické uhlovodíky. 

– Pálením krabic od mléka či džusů do prostředí unikají těžké kovy a chlororganické látky. 

– Pálení listí je také riskantní. Kouř z hořících listů obsahuje řadu toxických a dráždivých částic a plynů. Tyto dráždivé látky mohou způsobit dýchací potíže a další zdravotní problémy. Kromě toho drobné částečky obsažené v kouři z hořících listů se mohou hromadit v plicích a zůstat tam léta.

– Hořící pneumatiky přiživují vzduch polyaromatickými uhlovodíky. Navíc toxických látek tam vzniká mnohem více než ve spalovnách (které jsou samy o sobě problematické). Škodlivé látky otravují vzduch Vám, Vašim dětem i sousedům. Toxický popel navíc padá přímo na Vaši zahradu. Konkrétní tipy, jak naložit s různými druhy odpadu, naleznete v kapitole Odpady.

Herbicidy

Tyto chemikálie slouží primárně k hubení plevele, ale mají negativní dopad i na jiné rostliny a organismy. Vlivem deště a polévání se sjíždějí do potoků, jezer a řek, kde zabíjejí ryby. Navíc mohou být toxické i pro lidi. Glyfosát, který se běžně v herbicidech vyskytuje, může zvýšit riziko rakoviny, celiakie a autismu. Při používání a manipulaci s touto látkou jsou nejzávažnějšími nepříznivými účinky její dráždivé vlastnosti. Glyfosát se může dostat do lidského těla skrz dýchací ústrojí, pokožku či při požití zažívacím traktem. Tato látka může způsobit vážné poškození očí a podráždění pokožky, při požití má dráždivé účinky na trávicí ústrojí a při vdechnutí na ústrojí dýchací, což se projevuje kašlem a kýcháním.

Co dělat?

K potlačení plevele používejte netoxický mulč (kůra, hnůj, kompost), plevel pravidelně odstraňujte ručně, abyste plevel udrželi pod kontrolou. Nebo přehodnoťte svůj negativní postoj k plevelu a zkuste jej využít například k přípravě výborných pokrmů.

Pesticidy a insekticidy

Do této skupiny chemikálií patří pyretroidy, které napadají nervový systém hmyzu a způsobují jeho smrt. Některé pyretroidy napodobují hormon estrogen a mohou přispívat k rakovině prsu. Těhotné ženy by se měly vyhýbat kontaktu s jakýmikoli pesticidy nebo insekticidy, zejména během prvního trimestru, kdy se nervový systém dítěte rychle vyvíjí. Pozor by si měli dát všichni, protože tyto látky se dostávají do našeho těla přes jídlo. Nová studia dokonce ukázala, že stopy pesticidů se nacházejí i v našich vlasech.

Co dělat?

Místo toho vyzkoušejte doprovodnou výsadbu, abyste odvrátili otravné brouky. Sprej vyrobený z rozdrceného česneku, tekutého mýdla a vody je účinný také proti širokému spektru hmyzu, včetně mravenců, mšic, housenek, brouků, molice a dovezené červce zelné.

Chemická hnojiva (fertilizéry)

Nadměrné používání chemických hnojiv může přispívat k okyselování půdy a půdní kůry, čímž se snižuje obsah organické hmoty, obsah humusu, prospěšných druhů, brání růstu rostlin, mění se pH půdy, množí se škůdci a dokonce vede k uvolňování skleníkových plynů. To je určitě dostatečné množství důvodů, proč fertilizéry nepoužívat a raději přejít na přírodní hnojiva.

Co dělat?

Místo umělých hnojiv používejte domácí kompost, hnůj a zachovejte rozmanitost pěstovaných plodin. Rostliny mají dokonce schopnost „hnojit“ se navzájem. Důležité je jen znát principy permakultury. O permakulturním pěstování se hodně dočtete na webu. 

Téma permakultury je nyní velmi populární, a tak máte možnost přečíst si články, prohlédnout si videa nebo navštívit kurzy, díky kterým se i Vy stanete experty v ekologickém zahradničení.

6.Pracovna

Tiskárna

Četné studie ukázaly, že toner používaný v laserových tiskárnách obsahuje nebezpečné sloučeniny, jako jsou kovové nanočástice a karcinogenní látky, které se během procesu tisku uvolňují do okolního vzduchu a mohou způsobit různé zdravotní problémy jako například záněty a respirační onemocnění. Trvalá expozice může vést k chronickým onemocněním dýchacích cest, imunitního a kardiovaskulárního systému a dalších orgánů.

Co dělat?

Doporučuje se během velkých tiskových úloh opustit místnost a laserové tiskárny umístit v dobře větraných prostorách.

Popis nebečných chemických látek, kterým se vyvarovat:

*udáváme také název, pod kterým danou látku můžete najít v produktech

– Amoniak – ammonium hydroxide

Využívá se v čisticích prostředcích, protože odstraňuje skvrny od živočišných a rostlinných tuků nebo skvrny od vína. Ve vysoké koncentraci je nebezpečné zejména vdechnutí jejich výparů, ale také kontakt s kůží, očima nebo vnitřní užití. Ihned se může objevit podráždění očí, kůže, dýchacích cest, bolest v krku, kašel a těžké dýchání. Při čištění s prostředkem obsahujícím amoniak nezapomeňte místnost větrat a nařeďte jí podle doporučení na štítku. Nikdy nemíchejte amoniak s bělidlem – kombinace těchto dvou ingrediencí vytváří jedovaté výpary (chloraminy), které představují extrémní nebezpečí pro dýchací cesty a škodí i zraku. Amoniak se vyskytuje  přirozeně i v přírodě, kde je zdrojem dusíku potřebného pro rostliny a živočichy.

Nachází se v: čistících prostředcích do koupelny, v prostředcích na čištění podlahy, koberců a skla, dezinfekčních sprejích…

– Chlor – chlorine

Slouží zejména jako dezinfekce. Pro živé organismy je nebezpečný především jako akutní ohrožení. Při vdechnutí dochází k reakci chlóru s vlhkostí a tvorbě nebezpečného chlorovodíku. Následky mohou být jen v mezích krátkodobého podráždění sliznic očí a horních cest dýchacích, při dlouhodobější expozici však může nastat i jejich trvalé poškození. U chlóru nedochází k jeho akumulaci v půdě ani v živých organismech.

Nachází se v: pracích a dezinfekčních prostředcích, prostředcích na mytí nádobí a wc, odstraňovačích plísní 

– Diethanolamin – diethanolamine

Diethanolamin je látka zodpovědná za tvorbu pěny, kterou máme tak rádi. Jedná se však o karcinogen, který navíc může inhalováním způsobit podráždění nosu a hrdla a dráždit pokožku při kontaktu s ní.

Nachází se v:  čistících prostředcích, šampochách, pěně do koupele

– Fenoly – carbolic acid, phenoxyethanol, bisphenol A (BPA), benzenol hydroxybenzene

Fenol má dezinfekční a antiseptické vlastnosti. Obecně vysoké koncentrace fenolů mohou ohrozit schopnost krve transportovat kyslík, což způsobuje bolest hlavy, nevolnost, modrání končetin a rtů. Mohou se dostavit poruchy dechu, bezvědomí i smrt. Vysoké opakované expozice mohou způsobit poškození jater, ledvin a centrální nervové soustavy. Fenoly způsobují srdeční arytmii a mají mutagenní účinky.

Nachází se v: čistících prostředcích, ústních vodách a pastilkách na hrdlo, produktech k hubení škůdců a farmaceutických léčivech 

– Formaldehyd – formalin, formic aldehyde, methanal, methyl aldehyde, methylene glycol, methylene oxide

Formaldehyd se často používá jako konzervační prostředek v péči o pleť. Je to bezbarvý plyn a používá se k zabránění růstu bakterií. Je také spojen s vypadáváním vlasů, astmatem a při vdechnutí může formaldehyd způsobit závratě a dušení.

Nachází se v: lacích na nehty, kúrách na rovnání vlasů, gelech na vlasy, tužidlech na nehty, šamponech, deodorantech, pleťových vodách a make-upech

– Ftaláty dibutylphthalate (DBP), dimethylphthalate (DMP), diethylphthalate (DEP)

Jsou to chemikálie narušující endokrinní systém. Mohou způsobit neplodnost u obou pohlaví, předčasný nástup puberty a dokonce zvyšují pravděpodobnost potratu. U žen může brzký nástup puberty, způsobený expozicí ftalátů mít za následek rakovinu prsu v pozdějším věku. Kromě toho zvyšují riziko astmatu. Způsobují které ovlivňují zejména muže tím, že ovlivňují plodnost různými způsoby. U žen může expozice ftalátům způsobit brzký nástup puberty, která je spojena s rakovinou prsu v pozdějším věku. U obou pohlaví může expozice ftalátům zvýšit riziko astmatu.

Může se nacházet v: Podlahových krytinách z PVC, lacích na nehty, sprejích na vlasy, vodách po holení, čisticích prostředcích a šamponech, parfémech, deodorantech, gelech na vlasy, šamponech, mýdlech, sprejích na vlasy a tělových mlékách…

– Mastek – talc, talcum, magnesium silicate hydroxide

Mastek je minerál, který se používá k absorbování vlhkosti. Je mnoho studií, které dokazují, že produkty s obsahem mastku zvyšují pravděpodobnost rakoviny vaječníku a jiných typů rakoviny. Známý je případ, kdy žena, která po 35 letech používání hygienických potřeb obsahujících mastek s azbestem vyrobený společností Johnson & Johnson, zemřela na rakovinu vaječníků. Kromě toho může mastek při vdechování způsobit nádory plic a vlivem těžby mastku se ničí přirozené habitaty.

Může se nacházet v: dětských pudrech, očních stínech, tvářenkách, deodorantech a některých mýdlech…

– Olovo – na produktech se jeho výskyt neuvádí

Sloučeniny olova jsou široce přítomny v minerálech a rudách, z nichž se vyrábí řada chemikálií používaných jako přísady do kosmetiky. Kontaminanty olova je náročné úplně odstranit a tak v kosmetice ostávají. Olovo z kosmetických produktů se může přes rty nebo kůži absorbovat do těla, kde se distribuuje do krve, měkkých tkání a kostí. Vystavení vysokým hladinám olova může způsobit anémii, slabost a poškození ledvin a mozku.

Může se nacházet v: rtěnkách, očních linkách, podkladních a bělících zubních pastách…

– Polyethylene Glycol (PEG) – polyethylenoxid (PEO), polyoxyethylen (POE)

PEG se používá jako zahušťovadlo. Může způsobit rakovinu a poruchy dýchání. Zároveň odstraňuje kožní maz z pokožky, v důsledku čehož mohou mazové žľazy vytvářet ještě více mazu.

Může se nacházet v: pleťových vodách, opalovacích krémech a šamponech…

– Těkavé organické sloučeniny VOC – benzene, ethylene glycol, formaldehyde, methylene chloride, toluene, xylene, tetrachloroethylene, 1,3-butadiene

Reagují s jinými chemikáliemi ve vzduchu a vytvářejí troposférický ozon. Troposférický ozon je jedním z hlavních komponent městského smogu, má nepříznivý vliv na rostliny a dýchání. Existuje dokonce studie, která tvrdí, že parfémy spolu s dalšími produkty běžné spotřeby přispívá ke znečištění vzduchu ve stejné míře jako emise z aut.

Může se nacházet v: pesticidech, parfémech, barvách, tiskařských barvách, lepidlech, čistících prostředcích, sprejích na vlasy, osvěžovačích vzduchu…

– Toluen – methylbenzene, phenylmethane, phenyl methane, toluol 

Toluen může být nebezpečný pro váš imunitní systém, zvyšuje riziko vrozených vad u dítěte a přispívá k rakovině krve. Obecně se proto nedoporučuje používat tyto produkty během těhotenství. Toluen může také ovlivnit centrální nervový systém člověka a vést k únavě, bolestem hlavy a nevolnosti.

Může se nacházet v: lacích na nehty, lepidlech, inkoustech a odstraňovačích skvrn a barvách na vlasy..

Více o chemických látkách se můžete dočíst v encyklopedii Biooo.cz nebo v databázy Arnika.cz.