Jak šetřit vodu aby penízky neodtékaly

Proč šetřit vodou, je většině z nás asi jasné. Pokud ne, vězte, že voda je cenný přírodní zdroj, jehož nedostatek začínáme pociťovat občas už i my. Některé části republiky zejména v letních měsících trpí suchem (oblasti ohrožené suchem najdete na stránkách Českého hydrometeorologického ústavu). Vědci přitom spočetli, že pokud bude skleníkových plynů ve vzduchu přibývat stejně jako doposud, někdy kolem roku 2050 bude tuzemskými řekami protékat o 10–40 % méně vody. Navíc plýtvání vodou znamená plýtvání energií, protože velmi často používáme vodu teplou. Pomocí několika jednoduchých kroků lze šetřit vodu i peníze.

Splachujte méně vody 

Nejlepší řešení je koupit si nový záchod s možností volby množství objemu vody ke spláchnutí nebo stop tlačítkem, díky kterému si můžete délku splachování regulovat sami.

Jestli ale nechcete investovat do nového záchodu, zkuste alespoň tyhle alternativy k šetření vody:

Efektivní trik s PET lahví

Jestli máte starší toaletu, rozhodně zkuste tenhle trik. Staré toalety spotřebují totiž na jedno spláchnutí i 25 litrů vody. Vložte proto do nádrže plastové lahve naplněné vodou. Díky tomu se nádržka nenaplní celá a při každém spláchnutí ušetříte množství vody odpovídající jejich objemu. Můžete vyzkoušet různé objemy lahví a jejich počet a uvidíte kolik málo vody vlastně na spláchnutí stačí.

Zastavte protékající nádržku

Možná vám protéká nádržka a ani o tom nevíte. Jestli nádržka protéka mužete zjistit  za pomoci potravinářského barviva – nasypte trochu do rezervoáru a v míse hned uvidíte výsledek. Pokud Vám protéká nádržka, urychleně ji opravte – může totiž vyplýtvat za den téměř dva kubíky vody, které stojí více než stokorunu. 

Splachujte „šedou“ vodou

Splachovat můžete i vodou, která zůstane po koupání ve vaně, nebo dešťovkou. Jestli nechcete chodit po bytě s kyblíkem, myslete na využití šedých a dešťových vod pro provoz v domácnosti už při stavbě nebo rekonstrukci. Využít se dá i voda, která Vám zbyde z vaření těstovin nebo zeleniny. 

Šetřete vodu v koupelně

Se šetřením vody v koupelně Vám může pomoci několik chytrých vychytávek. Základní vychytávkou je páková baterie, která vám oproti klasickému kohoutku dává větší kontrolu nad regulací průtoku vody. Další vychytávku představuje omezovač průtoku vody, kterým nastavíte, aby Vám za minutu nemohlo vytéci více než například 6 litrů. K tomu, abyste neplýtvali vodou při nastavování polohy baterie tak, aby z ní tekla voda požadované teploty, slouží termostatické baterie – z té teče rovnou voda o předem nastavené teplotě. 

Neuvažujete-li o výměně baterie, můžete vylepšit tu stávající. Pořiďte si úsporný perlátorkterý reguluje průtok vody. Přitom průtok je obyčejně redukován na 6 litrů za minutu, ale běžnou baterií může protéct klidně 12 – 15 litrů za minutu. S jediným perlátorem tak může běžná rodina ročně ušetřit 10.000 litrů vody a nejméně 1.600 Kč za rok. Užitečný je také stop ventil na sprchu nebo baterii k umývadlu. Když se mydlíte, čistíte si zuby a podobně, můžete jeho stlačením okamžitě zastavit průtok vody, aniž byste museli manipulovat s baterií.Kromě pořízení vychytavek je při šetření vody důležité přizpůsobit i své návyky:

– Nenechávejte puštěnou vodu při čištění zubů nebo při holení

– Sprchujte se namísto koupání ve vaně. Na sprchování totiž spotřebujeme asi třikrát méně vody (pokud se ovšem nesprchujete půl hodiny, ale jen pár minut). 

– Zastavte vodu během mýdlení.

Zalévejte dešťovkou nebo vodou z vaření

Zalévání zahrady nebo kropení trávníku pitnou vodou je krajně nehospodárné z hlediska ekologického i finančního. Dešťovka, kterou mají rostliny navíc mnohem raději, protože je měkčí a neobsahuje soli, minerální látky a chlór, většinou bez užitku stéká do kanalizace, obzvlášť ve městě. Pořiďte si nádrž, do které budete potřebnou vodu z okapu chytat. Můžete tak ušetřit stovky korun za vodu ročně (máte-li například dvě nádrže o objemu 200 l a naplníte je za sezonu dvacetkrát, ušetříte kolem 500 Kč – záleží na ceně vody). Zalévejte každopádně vždy pouze večer nebo brzy ráno, aby se voda na sluníčku zbytečně neodpařovala, a raději dvakrát týdně pořádně než každý den trochu.Na využití srážkové a odpadní vody v domácnosti i na zahradě můžete použít dotaci Ministerstva životního prostředí.

Co se týče zalévání kytek vodou, která Vám zbyde po vaření, je to možná trochu překvapivé, ale tahle voda se doporučuje pro zalévání kytek pro extra živiny. Když jste například vařili vejce natvrdo, voda se obohatila o vápník, při vaření špenátu se zase do vody dostane železo, což jsou látky velmi prospěšné pro rostliny. Využít se může i vody od těstovin, ale nesmí obsahovat sůl. Také je důležité, abyste vodu před politím nechali vychladit. Nechcete přece uvařit i vaše kytky…