S vodou na věčné časy

Proč šetřit vodou, je většině z nás asi jasné. Pokud ne, vězte, že voda je cenný přírodní zdroj, jehož nedostatek začínáme pociťovat občas už i my. Některé části republiky zejména v letních měsících trpí suchem (oblasti ohrožené suchem najdete na stránkách Českého hydrometeorologického ústavu). Vědci přitom spočetli, že pokud bude skleníkových plynů ve vzduchu přibývat stejně jako doposud, někdy kolem roku 2050 bude tuzemskými řekami protékat o 10–40 % méně vody. Navíc plýtvání vodou znamená plýtvání energií, protože velmi často používáme vodu teplou.

Pomocí několika jednoduchých kroků lze šetřit vodu i peníze.

Splachujte méně

Moderní systémy splachování umožňují spláchnout 3 nebo 6 (někdy 9) litrů vody. Vodu šetří také tzv. stop tlačítko, kterým si můžete délku splachování regulovat sami. Staré toalety potřebovaly na jedno spláchnutí i 25 litrů vody. Pokud ještě takovou vlastníte, vložte do nádrže plastové lahve naplněné vodou. Při každém spláchnutí ušetříte množství vody odpovídající jejich objemu. Pokud vám protéká nádržka, urychleně ji opravte – může totiž vyplýtvat za den téměř dva kubíky vody, které stojí více než stokorunu. Podezření na protékající nádržku si můžete ověřit za pomoci potravinářského barviva – nasypte trochu do rezervoáru a v míse hned uvidíte výsledek.

Splachovat můžete i vodou, která zůstane po koupání ve vaně, nebo jinou „šedou“ vodou. Jestli nechcete chodit po bytě s kyblíkem, myslete na využití šedých a dešťových vod pro provoz v domácnosti už při stavbě nebo rekonstrukci.

Nebuďte hroši

Pokud to není vysloveně nutné, zkuste se místo každodenní koupele sprchovat. Na sprchování totiž spotřebujeme asi třikrát méně vody (pokud se ovšem nesprchujete půl hodiny, ale jen pár minut). Zkuste také sprchu zastavit, když se mydlíte. Stejně tak nenechávejte puštěnou vodu při čištění zubů nebo při holení. Vodu šetří také moderní pákové baterie. Další vychytávku představuje omezovač průtoku vody, kterým nastavíte, že za minutu vám nemůže vytéct více než například 6 litrů. K tomu, abyste neplýtvali vodou při nastavování polohy baterie tak, aby z ní tekla voda požadované teploty, slouží termostatické baterie – z nich teče rovnou voda o předem nastavené teplotě. Neuvažujete-li o výměně baterie, můžete vylepšit tu stávající. Pořiďte si úsporný perlátor, který reguluje průtok vody. Užitečný je také stop ventil na sprchu nebo baterii k umyvadlu. Když se mydlíte, čistíte si zuby a podobně, můžete jeho stlačením okamžitě zastavit průtok vody, aniž byste museli manipulovat s baterií.

Zalévejte dešťovkou

Zalévání zahrady nebo kropení trávníku pitnou vodou je krajně nehospodárné z hlediska ekologického i finančního. Dešťovka, kterou mají rostliny navíc mnohem raději, protože je měkčí a neobsahuje soli, minerální látky a chlór, většinou bez užitku stéká do kanalizace, obzvlášť ve městě. Pořiďte si nádrž, do které budete potřebnou vodu z okapu chytat. Můžete tak ušetřit stovky korun za vodu ročně (máte-li například dvě nádrže o objemu 200 l a naplníte je za sezonu dvacetkrát, ušetříte kolem 500 Kč – záleží na ceně vody u vás). Zalévejte každopádně vždy pouze večer nebo brzo ráno, aby se voda na sluníčku zbytečně neodpařovala, a raději dvakrát týdně pořádně než každý den trochu.

Na využití srážkové a odpadní vody v domácnosti i na zahradě můžete použít dotaci Ministerstva životního prostředí.