Vybavte si nějaké opravdu dobré jídlo. A nyní si položte otázku, z jakých surovin se skládá? Obsahuje polotovary, chemii, náhražky nebo je spíše z čerstvých surovin, obsahuje přirozené vůně a chutě? Jídlo je pro naše tělo jakýsi pohon, díky kterému můžeme vydávat energii a podávat výkony, které denně podáváme. Proto našimi volbami při každodenním nákupu potravin ovlivňujeme to, jaké živiny či toxiny do sebe dostáváme a tím pádem i to, jak se cítíme. Kromě toho, že tedy výběrem potravin ovlivňujeme přímo sebe a své zdraví, současně tím také nepřímo působíme i na krajinu kolem nás a celou společnost.
Každý si pod dobrým jídlem představí něco jiného, ale možnosti volby máme všichni podobné. Můžeme vybírat mezi kvalitou a kvantitou. To znamená mezi produkty, které jsou vyráběny férově, zodpovědně a cílem je, aby byly kvalitní a bohaté na živiny, a mezi produkty, které jsou za neetických a nevhodných podmínek masově vyráběny s účelem maximálního zisku a nejnižšími možnými provozními náklady. Staré osvědčené přísloví říká Všeho moc škodí – a lze jej použít i v případě konzumace potravin. „V tomhle je mi nesmírně sympatické heslo vlivného amerického profesora Michaela Pollana: Jezte jídlo. Ne moc. Ne moc rovná se s rozumnou střídmostí a s tím, že upřednostním nákladnější kvalitu před levnou kvantitou,“ říká známý foodblogger Martin Kuciel (pan Cuketka), přední český znalec dobrého jídla.
Při nákupu je dobré držet se několika základních pravidel a nakupovat:
• Sezonní a místní potraviny
• Produkty s označením „bio“
• Potraviny neobsahující GMO – geneticky modifikované organismy
• Fairtrade produkty (především při nákupu dovážených potravin jako jsou kakao, káva, čaj a jiné)
• Jen takové množství, které opravdu spotřebuje
http://worldfoodclock.com/
Sezonní a místní potraviny
Cení si jich gurmáni, odborníci na zdravou stravu i nejlepší restauratéři. Oceníte je určitě i vy.
Biopotraviny
Proč je dobré dávat přednost biopotravinám? A jak je poznáte?
Živočišné produkty
Vše, co jste kdy chtěli vědět o masu a vejcích.
Kde potraviny nakupovat
A to nejdůležitější nakonec – kde to vše sehnat?
Označení „Produkt ekologického zemědělství“, tedy biopotravina, mohou nést pouze takové produkty, které byly vyrobeny podle přísných pravidel ekologického zemědělství. Vedle českého loga (tzv. zelené zebry) musejí být označeny také logem evropským. Podle zákona mohou nést takto označené výrobky název s předponou „bio“. Pokud je výrobek na obalu označený jako „bio“, ale nemá patřičná loga, může jít o nedůsledné značení, nebo o podvodný produkt. V obou případech doporučujeme obezřetnost. Naopak výrobkům, které loga mají, můžete rozhodně důvěřovat. Ekologičtí farmáři i zpracovatelé jsou kontrolováni minimálně jednou ročně, ale častěji i vícekrát (při namátkových kontrolách). Kontroly správné ekologické produkce u nás provádějí čtyři státem pověřené organizace: KEZ, ABCERT, BUREAU VERITAS CZECH REPUBLIC a Biokont CZ. Pod logem zelené zebry je vždy uvedena právě ta organizace, která konkrétního výrobce kontroluje. Rozpoznat balenou biopotravinu je tedy snadné.
Ale jak je poznat na tržištích? Na stánku by měl být viditelně vystaven certifikát potvrzující ekologickou produkci daného farmáře/prodejce. Samozřejmě už těžko poznáme, zda prodejce nepodvádí a zboží nemíchá s „nebio“. Je zapotřebí jistá dávka důvěry a selského rozumu. Pokud totiž srovnáte bio ovoce či zeleninu s konvenční produkcí, pak ta ekologicky vypěstovaná není ve většině případů tak „krásná“. Ekofarmáři totiž používají minimum chemie na její ochranu. Jablko tedy bude mít třeba nějaký ten kaz. A určitě nebude jedno jako druhé, hladké a lesklé, jak to známe ze supermarketů. Ovšem o to víc vám bude chutnat. Časem si jistě na trhu najdete toho „svého“ prodejce, jemuž budete důvěřovat. Můžete dát i na radu lidí, kteří od něj nakupují a znají ho. Zkuste si s ním domluvit návštěvu jeho farmy. Poznáte nejenom místo, kde hospodaří, ale určitě se dozvíte mnoho i o jeho charakteru.
Související odkazy
Reportáž z pitínských biosadů
Reportáž z velehradského biozelinářství
Značka „bio“ garantuje ekologický způsob hospodaření, šetrné zacházení se zvířaty či zpracování produktů bez umělých přísad. Tedy vznik produktu. Z pochopitelných důvodů nemůže garantovat, že všechny složky výrobku musí být z nejbližšího okolí nebo že se daná potravina může prodávat jen do vzdálenosti xyz kilometrů od farmy. Přesné statistiky neexistují, ale podle odhadů pochází z dovozu necelá polovina finálních biopotravin. Je tedy na vás, čemu budete dávat přednost. Vzhledem k ekologické stopě doporučujeme toto pořadí: české bio, české nebio, dovážené bio, dovážené nebio.
Související odkazy
Legislativa pro ekologické zemědělství
Analýza problémů českého eko-zemědělství
Dovoz a vývoz potravin po česku
Na pultech obchodů najdeme převážně česnek čínský a španělský, ten český se hledá velmi obtížně. Doporučujeme navštívit malé obchody v místě vašeho bydliště, v supermarketech totiž nepochodíte. V malé prodejně se může český česnek objevit a pokud ne, zkuste požádat vedoucího, aby jej zařadil do prodeje. Další cestou jsou trhy s místními produkty, kterých v posledních letech přibývá. Často zde prodávají sami zemědělci, kteří mohou na zvýšenou poptávku reagovat větší výsadbou v nové sezóně. Můžete se také domluvit s konkrétním farmářem a zajistit si česnek pro další rok. Podívejte se do našeho adresáře farmářů. Konkrétní nabídky českého česneku najdete na stránkách icesnek.cz.
Související odkazy
Adresář farmářů
Kde koupit český česnek