Napadlo Vás někdy, co se děje s Vašimi penězi, které si uložíte například v bance nebo je investujete do podílových fondů?
Jistě víte, že peníze v dané instituci „pracují“, jelikož jsou dále investovány, půjčovány k podpoře nejrůznějších činností, projektů, firem atd. To znamená, že svým rozhodnutím investovat či uložit peníze přenecháváte kontrolu nad jejich správou zvolené instituci, která se mnohdy nemusí shodovat s naší filozofií či etickými představami.
V posledních desetiletích se proti tomuto trendu strhla nevole a vznikla sféra takzvaného etického finančnictví či bankovnictví, která umožňuje věřitelům kontrolovat vložené peníze a podporovat jimi jen vybrané projekty či podniky. Smyslem existence tohoto sektoru je tedy nejen vytvářet zisk, ale i to, aby peníze v nich uložené financovaly užitečné projekty.
Jak si správně vybrat
Aby byly peníze v bezpečí a zároveň sloužily dobré věci?
Etické banky
Nejde jim pouze o zisk, ale také o přidanou hodnotu: peníze, které banka investuje, mají za úkol pomoci ochraně přírody nebo zlepšit život lidí okolo.
Investiční fondy
Oproti bankám u nás fondy poskytují tu výhodu, že je u nich snadnější dopátrat se, kam přesně naše peníze jdou.
Mikroúvěr
V průběhu 70. let 20. století se v hlavě Muhammada Yunuse, bangladéšského ekonoma, zrodil originální nápad, jak pomoci tamním chudým k tomu, aby si sami pomohli z bídy.
Dárcovství
Zaručený způsob, jak přimět své peníze konat dobro.