Ačkoli k nakupování lidé čas od času přistupují jako k léku na svoje splíny, reálně přináší pouze krátkodobé uspokojení. Jedním kouzlem ale nakupování přece jen nad světem vládne: ten, kdo kupuje, vytváří poptávku, tedy dává svůj nákupní hlas určitému druhu výrobku. A právě od poptávky se odvíjí další výroba a dovoz zboží, které se bude nadále na trhu nabízet. Jako spotřebitelé tedy máme moc ovlivnit, co se děje na mnoha místech naší planety, a každé naše rozhodnutí, co koupit, může mít dalekosáhlé důsledky – v tom dobrém i špatném slova smyslu.
Jak (ne)nakupovat
Nejvíce peněz – i ekologické stopy – ušetříme za to, co nekoupíme. Menší spotřeba surovin, méně exhalací, méně kamionové dopravy, menší útrata.
Certifikáty
Jsou ale věci, které koupit musíme. Bez potravin, oblečení, ale dnes i mobilu nebo počítače se obejdeme jen obtížně. Jak se vyznat v nejrůznějších značeních a jak nenaletět?
Oblečení
Jak být chic a přitom eko? Dnes častěji než v minulosti nakupujeme oblečení. Ale ani to nemusí znamenat větší zatížení životního prostředí.
Kosmetika
Vše, co nanášíme na svoji kůži, naše tělo účinně vstřebává. Při nákupech kosmetiky je obzvláště dobré dát si pozor, co všelijaké přípravky obsahují.
Květiny
Květinou chceme svým blízkým obvykle udělat radost. Pěstování a dovoz řezaných květin však často představuje pro životní prostředí velkou zátěž.
Dárky
Naštěstí existují možnosti, jak myslet na své blízké i přírodu zároveň.
Záleží na tom, co od stromku čekáte. Pokud se spokojíte i s menším, doporučujeme vám pořídit si stromek v květináči, který můžete na jaře vysadit do volné přírody. Ekologický institut Veronica každoročně prodává jedli bělokorou v květináči, k dostání je však pouze na Brněnsku.
Další dobrou možností je nákup stromku z šetrně obhospodařovaných lesů, tedy s certifikátem FSC. Ovšem i jejich prodej je omezený, protože tento certifikát má zatím jen několik lesních podniků. FSC stromky se obvykle prodávají ve Vrchlabí (KRNAP), v několika polesích, které spadají do Školního lesního podniku Masarykův les Křtiny, a v brněnském Ekologickém institutu Veronica.
Pokud ani jedna z uvedených možností pro vás není dostupná a nezbývá než se vydat na „klasické tržiště“, pak se prodejců určitě ptejte, odkud nabízené stromky pocházejí. Některé se pěstují přímo u nás, jiné však cestovaly přes půl Evropy až z Dánska. Kamiony, které dovážejí stromky ze zahraničí, zbytečně znečisťují ovzduší a obtěžují hlukem.
Související odkazy
Jak se starat o jedličku v květináči
Jak pečovat o vánoční stromek, aby dlouho vydržel